21 Eylül 2019 Cumartesi

KÜTAHYA 4. KİTAP OKUMA YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ

Kütahya’da, Eğitim-Bir Sen Kütahya Şubesi, Kütahya Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl dördüncüsü düzenlenen ‘Ortaokullar ve Liseler Arası Zihnen ve Bedenen Sağlıklı Nesiller İçin Kitap Okuma’ yarışmasının ödül töreni Hezar Dinari Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

14 Mayıs 2018 Pazartesi 09:36
KÜTAHYA 4. KİTAP OKUMA YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ
 Kütahya’nın başlatmış olduğu kitap okuma yarışmasının 81 ilde de benzer şekillerde uygulandığını belirten Eğitim Bir-Sen Genel Başkan vekili Latif Selvi,  “Yani siz bir ışık yakarsınız o ışık halelenir, büyür ve herkesi aydınlatır. Eğer birey veya toplum geleceğe dair bir şeyleri tevarüs ettirebilirse o taşıyabildiği şey o toplumun geleceğini oluşturur. Süslü cümlelerle bir takım güzel şeyleri anlatırız.
Ama sonucu itibariyle herhangi bir netice elde edecek ortam oluşmazsa, arzu ettiğimiz şeylerim pratik karşılığını göremezsek o zaman bunlar birer temenniden öteye geçemez. Yaşadığımız şeylerin bir kısmı ellerimizle yaptığımız bir takım şeylerin de neticesidir. Okullaşmada dünyada gelişmiş ülkeler nerede bizim çocuklarımız nerede, dediğimizde “evet biz de onlarla aynı noktadayız” dersek, potansiyel kapasitemiz yansıtabileceğimiz bir gerçekliği hayata geçirebilirsek netice almış oluruz.  Nitelikli eğitimi geliştirebilmek de son derece önemli. Yani siz, çağ nüfusunun başardıklarını başarmak zorundasınız.”
Türkiye’nin 2023 hedeflerinin olduğunu ve bu hedeflere ulaşmak için bilgi teknolojilerinin üretebilir hale gelinmesi gerektiğini de ifade eden Selvi, “500 milyar dolar ihracatımız olsun, 1 trilyon da gayri safi yurt içi hâsılamız olsun 2023 yılı için hedefimiz var. Peki, bunların gerçekleşebilmesi adına biz hangi alanlarda neler yapmalıyız ki bunları başarabilelim. 10 büyük ekonomi arasına gireceğiz diyoruz. Bunlara girebilmek için bilgi teknolojisini üretme noktasında çocuklarımızın yeterli donanımda yetişmesi gerekiyor. Artık kaba el emeğiyle ürettiğimiz şeyler bilgi teknolojisiyle üretilen ve karşımıza çıkan, bizim de kullandığımız araçlara yenik düşüyoruz. O zaman yeni şartlara göre kendimizi yenileyerek, ama özümüzden, kültürümüzden, değerlerimizden sapmadan, ülke bilinciyle toplumumuzun her birisinin geleceğini kendimizin geleceği olarak görmek suretiyle hedefe taşımamız gerekiyor. Bunun için de kültür faaliyetlerini hem sendika olarak hem de Genç Memur-Sen olarak çok önemsiyoruz.” dedi.
NE KADAR OKURSANIZ O KADAR BİLİRSİNİZ
Bilgi çağı olarak adlandırılan bugünün dünyasında kitap ulaşılması kolay hazine olması yanında ihmal edilen bir raf süsü olarak bilindiğini söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit;  ‘’Bu özelliğin altında kişinin ne okuyacağını ya da okumaya nerden başlayacağını bilmemektedir. Bu durum özellikle biz yetişkinlere büyük bir sorumluluk yüklemektedir. Böyle yarışmalar çocuklarımızı farklı kitaplarla buluşturarak onların tercihlerine de yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla aydınlanmanın temeli olan okumayı zihnen sağlıklı nesiller yetiştirme adına gerçekleştirmek temel prensibimiz olmuştur. Toplum olarak farklı olarak farklı düşüncelere sahip olsak da çocuklarımıza, okuma alışkanlığı kazandırma konusunda aynı düşüncede olduğumuzu umuyorum. Eğer çocuklarımızın kitap okuma alışkanlığı kazanmamızı istiyorsak onların göreceği şekilde kitap okumalıyız. Yapılan bir araştırma sonucuna göre düzenli kitap okuyanların yüzde 40’ı bu kitap okuma alışkanlıklarını 6ile 10 yaş arasında yani okuma öğrendikten sonra 10 yaşına kadar zamanla kitap okuma alışkanlığı kazanmaktadırlar. Ne kadar okursanız o kadar bilirsiniz. Ne kadar bilirseniz o kadar yetişirsiniz. Bizler hem kendi adımıza hem de çocuklarımız adına bir gelecek kurmak istiyorsak, öğrenmenin kaynağı olan kitaplarla dost olmalıyız.’’ Dedi.
KÜTAHYA TÜRKİYEYE ÖRNEK OLDU
Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu; ‘’Bizler göreve geldiğimiz andan itibaren Kütahya’nın daha yaşanılabilir bir şehir olması için çalışmaya gayret gösteriyoruz. Belediye kültür noktasında sanat noktasında şehri eğitmeli şehri bir yere getirmeli. Ve bir gayemizin de bu şehirde yaşayan insanların mutlu, müreffeh, yaşanabilir zevk alan bir şehir haline getirebilmek için çaba sarf ediyoruz. Bu çalışmaları yaparken sizlere ulaşmanın en büyük ortağımız sivil toplum örgütleri olduğunu göreve geldiğim günden itibaren dile getirdim. Bu sebeple tüm sivil toplum örgütlerine yapacağınız çalışmalarla ilgili biz belediye olarak bir paydaş olacağımızı söylemek istiyorum. Eğitim bir-sen sendikası 4 yıldır Kütahya’ya yaptığımız örnek olacak bir çalışmayı tüm Türkiye’ye örnek oldu. Bizler geleceğimizi iyi bir şekilde inşa etmek istiyorsak çocuklarımızın eğitimine önem vermemiz gerekiyor. Geleceğimiz çocuklarımızın elinde. Eğer onları iyi bir şekilde eğitemezsek geleceğimiz yok demektir. Bir şeyler üretmek için fikir sahibi olmak gerektiğini, fikir sahibi olmak için bilgi sahibi olmak gerekir, bilgi sahibi olmak içinde okumak gerekir. Bizler Türkiye olarak, sadece 80 milyon değiliz sadece Türkiye sınırları içinde değiliz. Bizler tüm dünyanın İslam coğrafyasının umut bağladığı bir dönemdeyiz. Bu projenin de sadece Kütahya merkezde değil tüm illeri kapsadığını da dile getirmek istiyorum.’’ İfadelerini kullandı.
Hazer Dinari de ki Törende, AK Parti Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı, Genç Memur-Sen Genel Başkanı Eyüp Beyhan, Eğitim Bir-Sen Kütahya 1 Nolu Şube Başkanı Fatih Köse de konuşma yaparak kitap okumanın önemine değindi.
Konuşmaların ardından yarışmada dereceye giren öğrenciler ile danışman öğretmenlere ödül ve hediyeleri protokol üyeleri tarafından takdim edildi.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  ÖZEL HABER
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SAYFALAR
  KİM KİMDİR? Tümü
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV