banner88

banner87

09 Mayıs 2021 Pazar

İLAÇ SATIN ALINACAKTIR

ELİNİZDE UYUŞMA VARSA DİKKAT ! KARPAL TÜNEL SENDROMU OLABİLİR ...

30 Ocak 2018, 15:36

  Karpal tünel sendromu, ovalama, örgü örme gibi tekrarlı el hareketlerini uzun süre yapanların yanı sıra günümüzde bilgisayar kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte ofis çalışanlarında da sık görülmeye başlayan bir hastalık oldu.
Karpal tünel; el bileğinin ön tarafında damar, sinir ve tendonların  geçiş yolu olan el bilek kemiklerinin oluşturduğu anatomik bir yapıdır. El parmaklarındaki (baş – işaret – orta ve yüzük parmak) his ve bazı hareketlerin yapılmasını sağlayan median sinirin bu tünelde sıkışması sonucu ‘Karpal Tünel Sendromu’ meydana gelir.
Gün içerisinde teknolojik aletlerin uzun süre kullanımı (Bigisayar – akıllı telefon vb.) sırasında elin yanlış pozisyonlanması median siniri sıkıştırarak bu hastalığın oluşmasına ortam hazırlamaktadır. Bu nedenle bilgisayar, akıllı telefon kullanırken elimizi doğru pozisyonda kullanmalıyız.
‘Uykudan uyandıran ağrılar olabilir’
-Küçük parmak dışında kalan parmaklarda uyuşma 
-Bilekten kola doğru uzanan ani ve keskin ağrı
-Parmaklarda yanma hissi
-Başparmakta güç kaybı
-Eşyaları sık sık elden düşürme
-Araba kullanmak gibi aktiviteler sırasında elde uyuşma
-Geceleri artış gösteren bilekten kola doğru yayılan ağrı
-Elin ilk üç parmağını ve yüzük parmağının yarısını etkileyen uyuşma ve karıncalanmalar.
-İleri ki zamanlarda uykudan el ve bilek ağrısı ile uyanma
‘ Nasıl teşhis edilir? ’
-Hastanın şikayetleri dinlenir.Yapılan klinik muayene ve EMG ( elektromiyografi ) sonrasında teşhis konulur. 
‘ Tedavi edilmezse felce sebep olabilir ’
Belirtiler dikkate alınmaz ve aynı hareket yoğunluğuna devam edilirse hastalığın ilerlemesi kaçınılmaz olur ve tedavi edilmez ise felce kadar ilerleyebilir. Erken dönemde teşhis edilmesi halinde cerrahi dışı ( konservatif ) tedavi ile cerrahiye gerek duyulmadan tedavi sağlanabilir. İlk adımda uygulanan tedaviye rağmen şikayetler devam ediyorsa, hastalığı ilerlemiş kişilerde cerrahi müdahale yapılır.
İlk başta en önemli tedavi seçeneği fizik tedavidir. Fizik tedavi; hastanın ağrısını azaltan, yaşam kalitesini ve iş verimini artıran egzersiz ve teknikleri içerir. Bu tedavi seçenekleri çok sayıda olup her hastaya ayrı ayrı ve kişiye özel düzenlenir. Ayrıca yaşadığınız ortam ve iş yerinizde sizi korumak ve hastalığınızın ilerleyişini engellemek amacıyla dikkat etmeniz gerekenleri ve çevrenizin buna göre düzenlenmesi için yine fizyoterapistinize danışabilirsiniz.
MOUSE’LAR DOĞRU TUTULMALI…
Bilgisayar ve klavye kullanırken bileğin uzun süre bükülü kalmamasına dikkat edin. Bilekler 20 derecenin üzerinde aşağı veya yukarı doğru kalkarsa, bilekte parmakları hareket ettiren sinirlerdeki dolaşım bozuluyor. Mouseların yanlış tutulması, laptopun kucakta veya yatar pozisyonda kullanımı, ergonomik olmayan klavyede uzun süre çalışma, cep telefonlarında bileğin uzun süre aynı pozisyonda tutulması hastalığa davetiye çıkarıyor.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV