banner169

banner148

banner147

04 Aralık 2021 Cumartesi

YENİ CADDELER AÇILACAK

2 BİN LİRAYA PCR CİHAZI ÜRETTİ

Kütahya Kırdar Bilgiören Fen Lisesi öğrencisi Recep Görkem Akandere, evinde kurduğu atölyesinde parçalarını ve yazılımını kendisinin hazırladığı Covid-19 testlerinde kullanılan PCR cihazı üretti. Yapılan karşılaştırmalı testler sonucunda lise öğrencisinin ürettiği PCR cihazının doğru sonuçlar verdiği onaylandı.

09 Eylül 2021 Perşembe 09:55
2 BİN LİRAYA PCR CİHAZI ÜRETTİ
 

 

2 BİN LİRAYA PCR CİHAZI ÜRETTİ

Kütahya Kırdar Bilgiören Fen Lisesi öğrencisi Recep Görkem Akandere, evinde kurduğu atölyesinde parçalarını ve yazılımını kendisinin hazırladığı Covid-19 testlerinde kullanılan PCR cihazı üretti. Yapılan karşılaştırmalı testler sonucunda lise öğrencisinin ürettiği PCR cihazının doğru sonuçlar verdiği onaylandı.12. sınıf öğrencisi Recep Görkem Akandere, ailesinin desteğiyle evinde Covid-19 testlerinde kullanılan PCR cihazı üretti. Başvurusu üzerine Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesinde işlenmiş numuneler üzerinde yapılan karşılaştırmalı testlerde lise öğrencisinin 2 bin liraya ürettiği PCR cihazının doğru sonuçlar verdiği raporlandı. 

 

TÜBİTAK BAŞKANI MANDAL AKANDERE’Yİ DAVET ETTİ

 

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal aileyi arayarak Recep Görkem Akandere’yi tebrik ederek makamına davet etti. Önümüzdeki günlerde TÜBİTAK başkanı ile görüşecek olan Akandere ailesi oğullarının bu başarısıyla mutlu olduklarını söyleyerek desteklerinin devam edeceğini söyledi.

 

PCR CİHAZI TANIMI VE SÜRECİ TOPLANTIDA AKTARACAK

 

Gazetemiz aile ile yaptığı görüşmede Fen Lisesi öğrencisi Recep Görkem Akandere’nin babası Erkan Akandere sürecin hızlı ilerlediği ve çocuğumuz için en hayırlısı neyse o olsun ifadelerine yer verdi. Önümüzdeki günlerde okulunda bir basın toplantısı ile okul öğrencisinin PCR cihazının tanıtımını yapacağı bilgisine ulaştık. 

 

CİHAZIN ÇALIŞTIĞI VE DOĞRU SONUÇLAR VERDİĞİ TESPİT EDİLDİ

 

Evinin bir odasına atölye kurup evdeki 3D yazıcısı ile kendi tasarladığı parçaları birleştiren lise öğrencisi Akandere, testlerin doğruluğu için Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesine başvurdu. Üniversitede 2 akademisyen gözetiminde daha önce üzerinde çalışılarak test sonucu alınmış numuneler, öğrencinin ürettiği PCR cihazında test edildi. Üniversitenin Tıp Fakültesi Dekanlığınca hazırlanan raporda cihazın doğru sonuçlar verdiği belirtilerek "Recep Görkem Akandere'nin tasarlamış olduğu PCR cihazının test sonuçları, fakültemiz öğretim üyeleri Prof. Dr. Aynur Gülcan ve Doç. Dr. Raziye Akçılar gözetiminde daha önce yapılan bir çalışmanın PCR sonuçları ile karşılaştırılmış ve değerlendirilmiş olup söz konusu cihazın çalıştığı ve doğru sonuçlar verdiği tespit edilmiştir." ifadelerine yer verildi. 

 

CİHAZIM, PİYASADAKİ DİĞER CİHAZA GÖRE İŞLEMİ YARIM SAAT ERKEN BİTİRDİ

 

PCR cihazının yazılım, donanım ve tasarımının kendisine ait olduğunu, piyasadaki cihazlara göre çok düşük bir maliyetle ürettiği bilgisini veren lise öğrencisi Akandere, "Cihazım, piyasadaki diğer cihaza göre işlemi yarım saat erken bitirdi ve sıcaklık kontrol hassasiyeti daha yüksek. Algoritma sayesinde zamandan tasarruf edebiliyoruz. Ben, bu cihazın Türkiye'de üretilmesini ve ülkemin bu sektörde tamamen bağımsız olmasını istiyorum. Bu yüzden cihazımın üretimiyle ilgili her türlü desteğe açığım." dedi.

 

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI VARANK İLE TANIŞTI

AK Parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler Sosyal Platform Hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda Sanayi ve Ticaret Bakanımız ile tanıştırdığımız gencimizi tebrik ediyorum ifadelerine yer verdi. Erenler paylaşımına şu ifadelerle devem etti.   Kütahya Kırdar Bilgiören Fen Lisemizin öğrencisi Recep Görkem Akandere evladımız evinde kurduğu atölyesinde yazılım, donanım ve tasarımını kendisinin hazırladığı Covid_19 testlerinde kullanılan PCR cihazını 2 bin TL maliyetle üretti. Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitemizin hazırladığı raporla doğruluğu teyit edilen cihaz sonuçları yarım saat erken veriyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sn Mustafa Varank ile tanıştırdığımız değerli gencimizi tebrik ediyor, kıymetli ailesine teşekkür ediyorum. Bilimin aydınlık dünyasına başarılarıyla ismini yazdırması için daima yanındayız, çalışmalarını destekliyoruz. Yolu, bahtı açık, geleceği parlak olsun.

 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
ARŞİV