banner238

banner268

banner148

XYZ123

08 Ağustos 2022 Pazartesi

YATAĞAN’IN AĞASI NİDA OLÇAR

3600 EK GÖSTERGE BU HALİYLE YETERSİZDİR

Türk Büro-Sen Kütahya- Uşak Şube Başkanı Tahsin Aslan Defterdarlık binası önünde Türk Büro-Sen üyeleri ile yaptığı basın açıklamasında “3600 Ek gösterge düzenlemesi bu haliyle yetersizdir” ifadelerine yer verdi.

30 Haziran 2022 Perşembe 09:43
3600 EK GÖSTERGE BU HALİYLE YETERSİZDİR
 


Türk Büro-Sen Kütahya- Uşak Şube Başkanı Tahsin Aslan

3600 EK GÖSTERGE BU HALİYLE YETERSİZDİR

Türk Büro-Sen Kütahya- Uşak Şube Başkanı Tahsin Aslan Defterdarlık binası önünde Türk Büro-Sen üyeleri ile yaptığı basın açıklamasında “3600 Ek gösterge düzenlemesi bu haliyle yetersizdir” ifadelerine yer verdi.

Türk Büro-Sen Kütahya- Uşak Şube Başkanı Tahsin Aslan Defterdarlık binası önünde yaptığı açıklama da “ Bilindiği üzere 3600 ek gösterge meselesi 2018’de öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerinin ek gösterge rakamlarının 3600’e yükseleceğini ifade edilmesiyle birlikte devlet memurlarının gündemine girmişti” dedi.

LİSANS MEZUNLARI UNUTULMASIN!

Türk Büro-Sen Kütahya- Uşak Şube Başkanı Tahsin Aslan “ Ek gösterge konusunun bütün memurların uzun yıllardan beri süre gelen beklentisi olduğunu ve yalnızca belli meslek grupları için değil, bütün memurlar için ele alınarak kapsamlı bir çalışma yapılası gerektiğini ifade ettik. Kamu görevlilerinin emeklilik sorunlarının başında, ek gösterge uygulamasının eksikliğinden kaynaklı sorunların geldiğini özellikle vurguladık. Hazırladığımız kanun teklifi ile soruna bütüncül bir çözüm bulduk. “yapılacak düzenlemenin anılan 4 meslek grubu yanında içinde mesleğe yarışma sınavı ile başlayan ve yeterliliğe tabi olan 4 yıllık lisans mezunu, kariyer uzmanlarının, görevde yükselme sınavına göre müdür, müdür yardımcısı ile şef, VHKİ bilgisayar işletmeni, zabıt kâtibi, mübaşir, tahsildar, icra memuru ve diğer unvanlardaki 4 yıllık lisans mezunları unutulmasın” dedik.

BÖYLE BİR UYGULAMANIN ADALET VE HAKKANİYETLE BAĞDAŞMADIĞI AÇIKTIR

Türk Büro-Sen Kütahya- Uşak Şube Başkanı Tahsin Aslan “Gelinen noktada yapılması öngörülen düzenlemelerde 4 meslek grubunda bulunan kamu görevlilerinin lisans ve ön lisans mezunlarının ek göstergelerini 3600’e yükseltileceği, diğer kamu görevlilerinin bu haktan mahrum bırakılacağına dair bilgiler sendikamıza ulaşmaktadır. Bu durumda, 4 yıllık üniversite mezunu olsalar bile çalışanlarımız 2 bin 800 müdürler ise, 3 bin ek göstergede kalırken, adı geçen 4 meslek grubunda yer alan ön lisans mezunları dâhil çalışanların ek gösterge rakamları 3600’e yükseltileceği görülmektedir. Böyle bir uygulamanın adalet ve hakkaniyetle bağdaşmadığı açıktır. Türk Büro-Sen olarak, ek gösterge düzenlemesinin bu itirazlarımız göz önüne alınarak tekrar değerlendirilmesi gerektiğini ifade ediyoruz. Genel idari hizmetler sınıfının ek gösterge rakamının 600 puan arttırılması beklentileri karşılamaktan uzaktır. Bu çalışmanın bütün unvanlar ve öğrenim durumları dikkate alınarak gözden geçirilmesi gerekmektedir. Ek gösterge artışı ile birlikte kamu görevlilerinin emekli maaşı ve emekli ikramiyesi hesaplamasında en önemli unsurların başında ek gösterge rakamlarına endeksli olarak belirlenen özel hizmet tazminatı yansıtma oranı gelmektedir” dedi.  

MEMURLARIN TEK SORUNU ELBETTE EK GÖSTERGE MESELESİ DE DEĞİLDİR

Türk Büro-Sen Kütahya- Uşak Şube Başkanı Tahsin Aslan “Aksi halde yalnızca belli meslek grupları ve yalnızca 3600 ek göstergeye endeksli bir düzenleme, ek gösterge konusunun memurlarımızın gündeminden çıkarmayacak, yeni tartışmaları da beraberinde getirecektir. Memurların tek sorunu elbette ek gösterge meselesi de değildir. Bizler Türk Büro-Sen olarak kamu’da sözleşmeli istihdam son bulmasını ve hali hazırda ki tüm sözleşmeli memurların kadroya alınmasını talep ediyoruz. Yardımcı hizmetler sınıfında ki personelin bir defaya mahsus olarak genel idare hizmetleri sınıfına geçirilmesini talep ediyoruz. Yılda iki kez dini bayramlar öncesinde tüm kamu görevlilerine “ bayram ikramiyesi” ödenmesini istiyoruz. Enflasyon kadar yapılan maaş artışları gerçekte zam değildir. Dolayısıyla yıllık enflasyon üzerine yüzde 3’lük bir refah payı talebimizdir. Memur maaşını oluşturan bütün kalemler ile ek ödeme, döner sermaye, ek ders, fazla mesai, ikramiye gibi tüm ödemelerin emekli keseneğine dahil edilerek, emekli olacak memurların yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesini talep diyoruz.  Aile kutsaldır. Aile birliği sağlansın, eş durumu, sağlık ve öğrenim özrü önündeki engeller kaldırılsın istiyoruz. Türk Büro-Sen olarak, devletimize güveniyor, ek gösterge ve diğer konulardaki gerekli düzeltmelerin yapılacağına inanıyoruz” dedi.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV