banner238

banner278

banner279

XYZ123

banner273

08 Aralık 2022 Perşembe

BİNGÖL ÇAPAKÇUR MİKRO HAVZASI SULAMA YAPIM İŞLERİ İHALE EDİLECEK

EYT İLE BİRLİKTE SGK ÇALIŞANLARININ İŞ YÜKÜ ARTACAK

Büro Memur-Sen Kütahya Şube Başkanı Bünyamin Çakır Kütahya SGK İl Binası önünde “EYT, 3600 Ek Gösterge ve Sözleşmelilere Kadro düzenlemesiyle SGK'da oluşacak yoğunluk ile ilgili yaptığı basın açıklamasında “Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlarının iş yoğunluğu daha da artacaktır” dedi.

24 Kasım 2022 Perşembe 10:05
EYT İLE BİRLİKTE SGK ÇALIŞANLARININ İŞ YÜKÜ ARTACAK
 


Büro Memur-Sen Kütahya Şube Başkanı Bünyamin Çakır

EYT İLE BİRLİKTE SGK ÇALIŞANLARININ İŞ YÜKÜ ARTACAK

Büro Memur-Sen Kütahya Şube Başkanı Bünyamin Çakır Kütahya SGK İl Binası önünde “EYT, 3600 Ek Gösterge ve Sözleşmelilere Kadro düzenlemesiyle SGK'da oluşacak yoğunluk ile ilgili yaptığı basın açıklamasında “Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlarının iş yoğunluğu daha da artacaktır” dedi.

Büro Memur-Sen Kütahya Şube Başkanı Bünyamin Çakır  “Bakanlık verilerine göre EYT kapsamına giren 6 milyon civarında vatandaşımız söz konusu iken toplamda 20 milyonun üzerinde vatandaşımızın EYT için Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerine başvurması beklenmektedir. Bu ve benzeri iş yoğunluklarına rağmen çalışanlar emeğinin karşılığını alamamaktadır” ifadelerine yer verdi.

96 MİLYON KİŞİ SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDAN HİZMET ALMAKTADIR

Büro Memur-Sen Kütahya Şube Başkanı Bünyamin Çakır Kütahya SGK İl Binası önünde yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi. Düzce ili Gölyaka ilçesinde bu sabaha karşı saat 04.08’de 5,9 şiddetinde meydana gelen şehrimiz Kütahya, Büyükşehirlerimiz İstanbul, Ankara ve birçok illimizde de hissedilen depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Rabbim ülkemizi bu ve buna benzer tüm afet ve musibetlerden muhafaza eylesin” dedi. Çakır sözlerine şöyle devam etti. “Sosyal Güvenlik Kurumu, yurt içinde 86 milyon, yurt dışında ise 6 milyon vatandaşımıza Sosyal Güvenlik hizmeti vermektedir. Bu sayıya 4 milyonun üzerindeki vatansız ve sığınmacı da eklendiğinde toplamda 96 milyon kişi Sosyal Güvenlik Kurumundan hizmet almaktadır. “Beşikten mezara kadar çalışmak” tanımın karşılık bulduğu Sosyal Güvenlik Kurumunda Sigortalı, Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası tescil hizmeti, Sağlık güvencesi ve aktivasyon işlemleri,  Emekli, dul ve yetim aylığı ile iş kazası geliri bağlanması, Doğum, askerlik ve yurtdışındaki sürelerin borçlanma işlemleri, Doğum, istirahat ve emzirme ödemeleri, Yurt dışı ilaç temini, tıbbi cihaz temini ve cihazların bakım ve onarım hizmeti, Eczane, medikal ürün işletmeleri ile optisyen ödemeleri,  Hastane ve tıp merkezleri ödemeleri ile bu kurumların denetimleri,  İşveren tescili, işveren prim borcunun takibi ve tahsili,   Kurum alacağı olan, icraya düşmüş borçların takip ve tahsil işlemi,  Kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında toplumun bilgilendirilmesi ve denetim  işlerinin yürütülmesi,  Yurt dışındaki Türklerin sigorta ve emeklilik işlemleri   Kurumun taraf olduğu konularda hukuk hizmeti gibi iş ve işlemler yürütülmektedir.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU ÇALIŞANLARININ İŞ YOĞUNLUĞU DAHA DA ARTACAKTIR

Bu saydığım işler taşra ve merkezde görevli, sadece 27 bin memur eliyle yapılmaktadır. Daha iyi anlaşılması açısından şu örneği vermeden geçemeyeceğim; Ülkemiz ile emsal nüfusa sahip Almanya’da sosyal güvenlik hizmetleri 55 bin çalışan ile yürütülmektedir. Üstelik Almanya’daki bu hizmetlerin Ülkemizdeki kadar kapsayıcı ve yoğun olmadığı bilinmektedir. Dahası, Sosyal Güvenlik Kurumunun mevzuat yükü de oldukça ağırdır. Bu nedenle kurum çalışanları Hükümetlerin ürettiği sosyal politikalardan ve seçim vaatlerinden doğrudan etkilenmektedir. Bu kapsamda;  3600 Ek gösterge düzenlemesi,  Sözleşmelilerin kadroya geçişi,  EYT düzenlemesi,  Yakın zamanda çıkması beklenen prim borç ve alacaklarının yapılandırılması gibi işlemler ile Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlarının iş yoğunluğu daha da artacaktır. Bakanlık verilerine göre EYT kapsamına giren 6 milyon civarında vatandaşımız söz konusu iken toplamda 20 milyonun üzerinde vatandaşımızın EYT için Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerine başvurması beklenmektedir. Bu ve benzeri iş yoğunluklarına rağmen çalışanlar emeğinin karşılığını alamamaktadır. Kurum çalışanlarının ekonomik ve özlük haklarının iyileştirilmesi için;  İl Sosyal Sigorta Uzmanı kadro ve statüsü ihdası,  Sosyal Güvenlik Tazminatının temini öncelikle yapılmalıdır. Çalışanların emeklerinin karşılığı olan ücreti alabilmesi için; 2/2 1- EYT ile ilgili yapılacak yasal düzenleme Kanun teklifinin madde metnine İl Sosyal Sigorta Uzmanı kadrosu da eklenmelidir. 2- Bu iş yoğunluğu döneminde, gece gündüz, hafta içi - hafta sonu demeden çalışacak Sosyal Güvenlik Kurumu personeline, ek ödeme oranının 50 puan artırımlı olarak ödenmesi yine ilgili Kanun teklifinin madde metnine eklenmelidir. Ayrıca bilinmelidir ki; 3600 ek gösterge düzenlemesi, bazı hizmet kolları ve çalışanlar ile sınırlı kalmayıp tüm çalışanların ek göstergesini iyileştiren, mevcutta ek göstergesi bulunmayan kamu çalışanlarını sisteme dâhil eden, 3600 ek göstergesi olanların ise ek göstergelerini artıran bir düzenleme haline dönüştürülmelidir. Bu talebimize ilişkin mücadelemiz süreli-süresiz sözleşmeli olarak çalışan personellerin kadroya alınması gerektiği noktasındaki mücadelemizde olduğu gibi talebimiz yerini buluncaya kadar devam edecektir.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV