banner238

banner268

banner148

XYZ123

08 Ağustos 2022 Pazartesi

YATAĞAN’IN AĞASI NİDA OLÇAR

İKİNCİ BİR KAPANMAYA HİÇ TAHAMMÜLÜMÜZ YOK

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken Kütahya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı İbrahim Yiğit’i ziyaret etti. Palandöken ziyaret esnasında yaptığı açıklamasında enflasyon ve zincir marketlerin uyguladığı tekel fiyat politikasını eleştirdi.

04 Ağustos 2022 Perşembe 12:08
İKİNCİ BİR KAPANMAYA HİÇ TAHAMMÜLÜMÜZ YOK
 


ü

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken

İKİNCİ BİR KAPANMAYA HİÇ TAHAMMÜLÜMÜZ YOK

 TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken Kütahya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı İbrahim Yiğit’i ziyaret etti. Palandöken ziyaret esnasında yaptığı açıklamasında enflasyon ve zincir marketlerin uyguladığı tekel fiyat politikasını eleştirdi.

 TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ve beraberinde ki yönetim kurulu üyeleri Kütahya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı İbrahim Yiğit’i ziyaret ettiler. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Yiğit, Genel Başkana emtia teminindeki sıkıntıları anlattı.

EN BÜYÜK SORUNLARIMIZDAN BİR TANESİ, EMTİA TEMİNİNDE Kİ SIKINTIMIZ

Ziyaret esnasında Kütahya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı İbrahim Yiğit ziyaretten duyduğu memnuniyeti şu ifadelerle dile getirdi.  Esnafın sorununu yerinde görüp çözüm noktasında esnafın babası olan esnafa canını vermek için her zaman hazır olan bizleri ziyaret etmek için gelen sayın genel başkanıma, genel başkan yardımcılarıma esnaf teşkilatları adına çok teşekkür ediyorum.  Biliyorsunuz bir pandemi atlattık. Pandemi de en büyük sıkıntıyı yaşayan da başta sizin temsil ettiğiniz esnaf gurubu bizlerde burada sizlerin altında elimizden geldiğince sorunları sizlere ulaştırmak için gayret gösteriyoruz. Burada ki en büyük sorunlarımızdan bir tanesi, emtia temininde ki sıkıntımız, hem emtia rakamlarının yüksek olması ve enerji ile sıkıntılar, asgari ücrete zam geldi bir yönden sevindik. Çünkü insanların alım gücü çoğalırsa esnaf rahatlar dedik. Bir yandan da üzüldük. BAĞ-KUR primlerimize kadar tüm sıkıntıyı yine esnaf yaşıyor” dedi.

İKİNCİ BİR KAPANMAYA HİÇ TAHAMMÜLÜMÜZ YOK!

 TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken Kütahya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğinde yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “ bugün dünya’yı saran iki tane olay var. Birincisi pandemi sürecinin yenilenme tehlikesi, ikinci bir kapanmaya hiç tahammülümüz yok. Daha birincinin yaralarını saramadık. Dolayısıyla bundan sonra ki süreç artık pandeminin getirmiş olduğu sıkıntıları hafifletip bunu lehimize daha da geliştirmek.  Bunu da daha çok çalışacağız. Daha çok hizmet edeceğiz. Var olan imkânlarla pandemiyi fırsata çevireceğiz. İkincisi çok yakınımızda bildiğiniz üzere savaş var. Rusya ile Ukrayna savaşı bu da inşallah çözüme kavuşur” dedi.

15 TEMMUZ’DA EN ÇOK ESNAF KARDEŞLERİMİZ BU ALANDA ŞEHİT VEREN BİR MESLEK MENSUBU OLDU

 TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken “Esnaf değince devletine, milletine bağlı insanlar.  Gelen müşterinin zenginliğine, Mezhebine, dinine hiç bakmayız. Biz onun mutluluğa ermesi için elinden gayret gösteren vatanın birer bekçisiyiz. Ve öyle de oldu. 15 Temmuz’da en çok esnaf kardeşlerimiz bu alanda şehit veren bir meslek mensubu oldu. Ahilik kültürü geleneği, Kütahya’nın sorunları Türkiye’nin de sorunları Elektrik, doğalgaz gibi girdilerden, petrol artışlarından hizmetin kaliteli ve ucuz olabilmesi için biz ne istiyorduk. Esnafın kullandığı akaryakıtta fiyat düşsün ki hizmet sektöründe bu işi yapalım. Taşımalı eğitimdeki artışlar akaryakıt fiyatına göre yapılsın ki taşımalı eğitimdeki dolayısıyla vatandaşı en çok üzen bu servis araçlarında kentimize en yakın mahalleden gelse bile en ucuz sebzeyi en pahalı yiyenlerdeniz” dedi.  

 TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken Kütahya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ziyaretinde yaptığı açıklamasında “Sosyal devlet diyoruz ama en yüksek primi biz ödüyoruz. Dünya’da böyle bir örnek yok. Hayatta olduğun müddetçe doktora gitsen bile hasta olsan bile gitmiyorsun. Kapatılmıyor bizim dükkânlarımız” dedi.

 TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken zincir marketlerin fiyat politikasını da eleştirdiği konuşmasında bir standart getirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Palandöken sözlerine şu ifadelerle devam etti.

TAŞIMACILIKTA DEVLET KATKISI VAR AMA HER GÜNKÜ DEĞİŞEN FİYAT KARŞISINDA FİYATLARDA DEĞİŞMİYOR

Kütahya’nın en önemli gelirlerinden bir tanesi maden zenginlikleri Gediz Türkiye’nin birçok bölgesine kömür ihraç eden bir yer. Dolayısıyla o gün o kömürün buraya getirdiği ekonomik zenginlik bugün artık kömürün kullanımıyla aynı.  Halk otobüsleri açısından da yaşlılarımıza hürmet ediyoruz. 65 yaş üstünü bedava seyahat ettiriyoruz ama diğer birçok kurumun çalışanları da bedava gidiyor. Dolayısıyla bu araçların hepsi mazotu aynı fiyata alıyor. Taşımacılıkta devlet katkısı var ama her günkü değişen fiyat karşısında fiyatlarda değişmiyor. Esnaf burada da mağdur oluyor. Bu hizmeti vermekten de bu hizmeti onlara sunmaktan da son derece mutlu oluyor ama kendi cebinden bırak kazanmayı bir tane lastik patladığı zaman bir ay çalışması bedava ya gidiyor.

SOSYAL DEVLET DİYORUZ AMA. BAĞ-KUR’A EN YÜKSEK PRİMİ BİZ ÖDÜYORUZ

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken “Sosyal devlet diyoruz ama. BAĞ-KUR’a en yüksek primi biz ödüyoruz. Dünya’da böyle bir örnek yok. Hayatta olduğun müddetçe doktora gitsen bile hasta olsan bile gitmiyorsun. Kapatılmıyor bizim dükkânlarımız. Yanında çalışan sekiz saat sonra işi bırakıyor. Dolayısıyla sen o işi yapmak zorundasın. Emekli olduğun zamanda en düşük ücreti alıyorsun. Şimdi zincir marketler konusuna gelelim. Hepimizi rahatsız eden 415 mesleği etkiliyor. İlkbaharda ne yapıyor hırdavatçının sattığı boyayı satıyor. Şimdi bu mevsimde deniz yatağını satıyor mu? Biraz sonra ne satacak kırtasiye malzemesi tencere tabak beyaz eşya hepsi var böyle bir dünya yok. Dünyada böyle bir ticaret yok. Bunların açılma kapanma saatleri başta olmak üzere bir düzenleme yapılacak. Bu güzelim Kütahya’ya bize ne getiriyor biliyor musunuz? Bu açılan her market her açılan zincir konteynerle çöpü bırakıyor. Parayı alıyor oraya götürüyor. Buradaki esnaf nasıl sanayici tüccar olacak. Nasıl büyüyecek. Elindekini kaybediyor. Büyümesi için mutlak ve mutlak bu haksızlığın sağlanması lazım” dedi.

ENFLASYON DÜŞMÜYORSA BURADA BİR YANLIŞLIK VAR

Enflasyon düşmüyorsa burada bir yanlışlık var. 10 bin tane mağazası olan adamın şöyle bastığı zaman tuşa her yerde aynı fiyat nasıl indireceksiniz bunu ama 10 bin tane esnaf olsa netice ne olacak fiyatlar geriye gelecek. Ama tekel olduğu zaman demek ki rekabet oluşan piyasalarda fiyatlarda da istikrar olacak. Vatandaşın bugünkü fiyatlardan yakınması bir kere ticari araçlara ticari yakıt sağlanmalı dedi.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV