banner238

banner278

banner279

XYZ123

banner273

08 Aralık 2022 Perşembe

BİNGÖL ÇAPAKÇUR MİKRO HAVZASI SULAMA YAPIM İŞLERİ İHALE EDİLECEK

KÜTAHYA İLİMİZDE 30 YILDIR KESİNTİSİZ BÜYÜMEYE DEVAM EDİYORUZ

Eğitim-Bir-Sen Kütahya 1 No'lu Şube Başkanı Fatih Köse ve yeni yönetim kurulu üyeleri ile birlikte 24 Kasım Öğretmenler Günü öncesinde Basın Mensupları ile bir araya geldi. Eğitim Bir-Sen’in çalışmaları hakkında ve 24 Kasım Öğretmenler Gününün Kütahya ve Tüm ülke öğretmenlerine kutlu olmasını dileyen Köse, görevi başında şehit olan öğretmenleri de yad etti.

24 Kasım 2022 Perşembe 10:08
KÜTAHYA İLİMİZDE 30 YILDIR KESİNTİSİZ BÜYÜMEYE DEVAM EDİYORUZ
 

Eğitim-Bir-Sen Kütahya 1 No'lu Şube Başkanı Fatih Köse

KÜTAHYA İLİMİZDE 30 YILDIR KESİNTİSİZ BÜYÜMEYE DEVAM EDİYORUZ

Eğitim-Bir-Sen Kütahya 1 No'lu Şube Başkanı Fatih Köse ve yeni yönetim kurulu üyeleri ile birlikte 24 Kasım Öğretmenler Günü öncesinde Basın Mensupları ile bir araya geldi. Eğitim Bir-Sen’in çalışmaları hakkında ve 24 Kasım Öğretmenler Gününün Kütahya ve Tüm ülke öğretmenlerine kutlu olmasını dileyen Köse, görevi başında şehit olan öğretmenleri de yad etti.

Eğitim-Bir-Sen Kütahya 1 Nol’lu Şube Başkanı Fatih Köse  Kütahya Belediyesi Bengisu Sosyal Tesislerinde basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.  Şube Başkanı Köse şu ifadelere yer verdi. “Bundan bir ay kadar önce 16 Ekim günü 7. Olağan Genel Kurulumuzu gerçekleştirdik. Yeni yönetimimizle 4 yıllık bir dönem için yetki almış olduk. Rabbimden emaneti teslim edinceye kadar layıkıyla bu görevi yapmayı bize nasip etmesini niyaz ediyorum. 24 Kasım Öğretmenler günü öncesinde hem kendi gündemimizi sizlerle paylaşmak hem de her eylem ve söylemimizde bizi yalnız bırakmayan yerel basınımızla bir araya gelmeyi arzu ettik” dedi.

GÖREVİ BAŞINDA CAN VERMİŞ ŞEHİTLERİMİZİ RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUZ

Yine sizlerin vasıtanızla ömrünü kâmil insan yetiştirmek için vakfeden öğretmenlerimizin ve tüm eğitim çalışanlarımızın öğretmenler gününü tebrik ediyoruz. Ebediyete irtihal etmiş öğretmenlerimizi, görevi başında can vermiş şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Öncelikle İstanbul/Taksim’deki kalleş saldırıyı şiddetle kınıyoruz.  Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılara şifa diliyoruz. Yine Suriye’nin kuzeyinden atılan bombalar sonucu şehit olan Ayşenur öğretmenimizi, beş yaşında hayattan koparılan Hasan’ı, şehitlerimizi rahmetle anıyor, yaralılarımıza şifalar diliyoruz.

ÖĞRETMENLERİMİZ 3600 EK GÖSTERGEYE KAVUŞTU

Eğitim-Bir-Sen Kütahya 1 No'lu Şube Başkanı Fatih Köse, Yeniden Büyük Türkiye ancak ve ancak iyi yetişmiş nesillerle mümkün olacaktır. Nesillerin çağın zararlılarından korunması, milli ve manevi değerlerle bütünleşmesi, bilimsel kapasitenin artırılması ancak iyi planlanmış bir eğitim programı ve sorunları çözülmüş bir eğitim ordusuyla mümkündür. Elbette ailenin, çevrenin katkı ve etkisi yadsınamaz. Ancak eğitim sisteminin asli unsurları olan çalışanların sorunlarının çözülmesi, onların verecekleri eğitime odaklanmalarını sağlayacaktır. Eğitim-Bir-Sen olarak bütün gayretimizi bu temel üzere kurgulamaktayız. Pek kıymetli ve tarihi önemi olan adımların atıldığını görmekteyiz. Yıllardır beklenen ek gösterge düzenlemesi ile tüm çalışanlarımızın ek göstergeleri 600 puan artırıldı. Öğretmenlerimiz 3600 ek göstergeye kavuştu. Emekli ikramiyesi ve maaşlarda kıymetli bir artış sağlanmış oldu. Meslek Kanunu ile 10 yılını dolduran öğretmenlerimizin maaşlarında önemli bir artış sağlanmış oldu. Temel eğitim okullarımıza doğrudan Bakanlıktan bütçe gönderilmesi ile ilgili talebimizin gerçekleşmesi ve okul yöneticilerimizin velilerle parasal konularda karşı karşıya gelmemesi yine kıymetli bir adım olmuştur. Toplu sözleşme hükümlerinden biri de sözleşmeli çalışanlarımız ile ilgili olup; yetkili sendika Memur-Sen ile hükümetin birlikte çalışma yapması ve 2022 yılı içinde kanuni bir düzenleme yapılması karar altına alınmıştır. Burada teklifimiz tüm çalışanlarımızın kadrolu olmalarıdır. Sözleşmelilik ve Ek Gösterge düzenlemesindeki bu ortak çalışma iradesi kamu sendikacılığı açısından tarihi bir durumdur. Yıllardır sadece istişare bir yapıya sahip olan sendikalar ilk defa çalışma ortağı olarak görülmüştür. Bu sayede dört meslek grubu için vaat edilen ek gösterge düzenlemesi tüm kamu görevlilerine teşmil edilmiştir. Nöbet tutan öğretmenlerimize haftalık 3, aylık 12 saat ders ücreti ödenmektedir.  Bu gün itibariyle öğretmenlerimiz nöbet görevlileri karşılığı ortalama aylık 500 TL bir kazanç elde etmişlerdir. Çalışanların kazançlarından asgari ücret kadar kısmı vergiden muaf tutulmuştur. Sizlerin de pek çok kez şahit olduğunuz gibi basın açıklamalarımız ve eylemlerimizle daima çalışanların yararına bir şeyler üretme gayretindeyiz” dedi.

ŞİMDİ ÖNÜMÜZDE VERGİ MATRAHLARI İLE İLGİLİ BİR SORUN DAHA VAR

Şimdi önümüzde vergi matrahları ile ilgili bir sorun daha var. Kamu görevlilerine 2022 Ocak ayında yüzde 30,5, Temmuz ayında yüzde 41,69 oranında yapılan maaş/ücret artışlarına ve diğer ek desteklere rağmen 2022 ek bütçesinde gelir vergisi dilimlerinde yeterli düzenlemenin yapılmaması ve kamu görevlileri için ödenen harcırah tutarlarının günün şartları karşısında yetersiz kalması, kamu görevlilerinin önemli kayıplar yaşamasına sebebiyet vermekte ve bu kayıplar yıl sonuna doğru daha derinden hissedilmektedir. Kamu görevlilerine ödenen harcırah tutarları en az yeniden değerleme oranında artırılarak günün şartlarına uygun hâle getirilmeli; kamu görevlilerinin gelir vergisi kaynaklı kayıp yaşamaması için toplu sözleşme süreçlerinde de dile getirdiğimiz “Vergide yüzde 15’i aşan kısmın iade edilmesi” teklifimiz uygulamaya konulmalı, gelir vergisi dilimleri adil bir şekilde düzenlenmelidir. Yakın zamanda Öğretmenlik Meslek Kanunu meclisten çıktı. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte, bu kanunun kariyer basamaklarının yeniden hayata geçirilmesi, uzman ve baş öğretmenlere ücret ve ilave derece artışı getirilmesi, adaylık sürecindeki yazılı sınavın kaldırılması, öğretmenlere 3600 ek gösterge verilmesi gibi önemli özlük hakları ihtiva ettiğini, bu yönüyle öğretmenlerimizin bir kısım beklenti ve taleplerini karşıladığını, bu anlamda olumlu bir ilk adım olduğunu dile getirdik. Ancak hemen ardından, kanunun bu hâliyle öğretmenlerimizin beklentilerini ve toplu sözleşme masasına taşıdığımız talepleri tümüyle karşılamadığı, ‘meslek kanunu’ olarak nitelendirilmeyi hak edecek içerikten yoksun olduğu uyarısını yaptık. Son olarak, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun, öğretmenlerin beklentilerini karşılayacak bir içerikle yeniden düzenlenmesi amacıyla Eğitim-Bir-Sen olarak hazırladığımız kanun taslağı/önerisini Millî Eğitim Bakanlığı’nın, TBMM’nin, Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu’nun ve kamuoyunun dikkatine sunduk.

19 KASIM GÜNÜ KANUN KAPSAMINDA KARİYER BASAMAKLARI SINAVI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Eğitim-Bir-Sen Kütahya 1 No'lu Şube Başkanı Fatih Köse, 19 Kasım günü kanun kapsamında kariyer basamakları sınavı gerçekleştirildi. Bakanlık öğretmenleri eleme değil kazanma ve motivasyonu artırma yolunu seçti. 2023 Ocak 15 ten itibaren uzman öğretmenlerimiz 2 bin, başöğretmenlerimiz ise 4 bin TL civarı bir ekonomik iyileşmeyi almış olacaklar. Milli Eğitim Bakanı yüksek lisans ve Doktora yapanlarla ilgili bir kariyer ve ekonomik imkân ön görürken yaptığımız çalışmalarla yine Milli Eğitim bakanının ifadesiyle yetkili sendika Eğitim-Bir-Sen sayesinde 6oo binden fazla öğretmenimiz bu imkândan faydalanacaklardır. Bakanlığın kariyer basamakları ile ilgili planının dar kapsamını genişletmek daha fazla öğretmenin bu imkândan faydalanmasını sağlamak üzere yaptığımız çalışmalar sırasında birileri de boş durmadı. Bir muhalefet partisi ÖMK nın sınav dışındaki pek çok maddesini anayasa mahkemesine götürdü. Sanki sınavı mahkemeye taşımışlar algısı oluşturarak siyasi rant peşinde olduklarını gördük. Bir sendika,  Yönergenin "Mesleki gelişim çalışması" başlıklı 8. maddesinin, başvuracak adaylara başvuru şartı olarak yeni bir kriter getirdiğini ileri sürerek, maddenin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay 2. Dairesine dava açtı. Bunlar da yine sınav ile ilgili hükümlere dava açmış gibi bir algı ile üyelerini ve eğitim çalışanlarını yanıltmayı tercih ettiler. Danıştay 2. Dairesi, yürütmesinin durdurulması istemini "Dava konusu olan düzenlemede, kamu yararına, hizmet gereklerine ve üst hukuk normlarına aykırılık görülmemiştir." Şeklinde reddetti. Bazı sendikalar da sosyal medyada ortalığı karıştırmak üzere üzerlerine düşen görevi yaptılar. Bazıları PKK nın gövde gösterisine sahne olan eylemler yaptılar. Nihayetinde öğretmene hiçbir fayda üretmeyen, öğretmenin halk nazarında olumsuz algılanmasına yol açacak eylemlerle kamuoyunu meşgul ettiler. Amaç karamsar bir tablo ve bunun siyasi sonuçlarından başkası değildi” dedi.

 

KÜTAHYA İLİMİZDE 30 YILDIR KESİNTİSİZ BÜYÜMEYE DEVAM EDİYORUZ

Eğitim-Bir-Sen Kütahya 1 No'lu Şube Başkanı Fatih Köse, “ Biz Eğitim-Bir-Sen olarak çalışanlarımızın alın terinin hakkının verilmesi, emeklerinin karşılığının alınması ile ilgili gayreti tercih ettik. Bir taraftan kanunun eksikliklerinin giderilmesi diğer taraftan sınav hususunda online kurs, deneme sınavı ve özet çalışmalarımızla öğretmenlerimizin yanında olduk. Ekonomik sorunlar sadece eğitim çalışanların değil tüm toplumun sorunu. Gezi olayları ve akabinde 17-25 Aralık kumpası, Çukur eylemleri, 15 Temmuz ihanet girişimi gibi toplumsal, siyasal ve ekonomik yapıyı hedef alan saldırılar karşısında devletimizin ve milletimizin yanında olduk. Teşkilatımız ülkemizin en büyük sivil toplum örgütü olarak bütün saldırılarda rüştünü ispat etti. Bu ihanet ve saldırı girişimlerinin akamete uğratılmasında bizim de emeğimiz vardır. Bu gün ekonomik saiklerle suyu bulandırmaya çalışanlara baktığımızda pek çoğunun yaşanan bu süreçlerde sınavı geçemeyen, örgütlü yapılarını milletinin ve çalışanların lehine kullanamayanların bilakis örgütlü yapılarını küreselcilerin piyonu haline düşürenlerin olduğunu görürüz. Tezviratlar bir yere kadar başarılı olabilir. Gerçekler mutlaka algıları bastırır, sis dağıldığında her şey şey ortaya çıkar ve kim nereye hizmet ediyor, kim terörden ihraç edilen üyelerini fonluyor, kim LGBT derneklerinden fonlanıyor, kim iş yapıyor görünüyor, kim gerçekten çalışıyor hepsi ortaya çıkacaktır. Kütahya ilimizde 30 yıldır kesintisiz büyümeye devam eden sendikamız  işimiz, derdimiz, kendimiz millet; yükümüz yeniden medeniyet mefkûresiyle yoluna devam etmektedir. Bu vesileyle tüm eğitim çalışanlarımızın Öğretmenler Günü nü tebrik ediyoruz” dedi.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV