banner278

banner281

XYZ123

29 Mart 2023 Çarşamba

MİLLETİMİZ İÇİN GEREKEN HER ŞEYİ YAPACAĞIMA SÖZ VERİYORUM

KÜTAHYA’NIN KALBİ TAVŞANLI HÖYÜK İLK 10’DA

2022 Yılında Türkiye’de Öne Çıkan 10 Arkeolojik Keşifle birlikte gün yüzüne çıkarılarak geçmişimize ışık tutulan 2022 yılının Keşifleri listesinde ilk 10 giren Kütahya’nın Kalbi Tavşanlı Höyük dünya’nın en önemli Arkeolojik keşifleri arasında yerini aldı.

02 Şubat 2023 Perşembe 10:24
KÜTAHYA’NIN KALBİ TAVŞANLI HÖYÜK İLK 10’DA
 
KÜTAHYA’NIN KALBİ TAVŞANLI HÖYÜK İLK 10’DA

2022 Yılında Türkiye’de Öne Çıkan 10 Arkeolojik Keşifle birlikte gün yüzüne çıkarılarak geçmişimize ışık tutulan 2022 yılının Keşifleri listesinde ilk 10 giren Kütahya’nın Kalbi Tavşanlı Höyük dünya’nın en önemli Arkeolojik keşifleri arasında yerini aldı.

2022 Yılında Türkiye’de Öne Çıkan 10 Arkeolojik Keşif listesinde yer alan Kütahya’nın kalbi “Tavşanlı Höyük” ile ilgili Kütahya Valisi Ali Çelik “Yine gururlandık” mesajıyla şehrimizin adının tüm dünya’da duyurulması sevincine ortak oldu.

ARKEOLOJİ AÇISINDAN HEYECAN VERİCİ BİR YIL

2022 Yılında ilimizde ki birçok arkeolojik kazı çalışmalarında gün yüzüne çıkan ve geçmişin izlerini günümüzde inceleme fırsatı bulduğumuz değerli bir yıl olarak tarihe geçen 2022 yılında arkeolojik açıdan heyecanlı bir yıl oldu. Gerek ilk 10’a giren Tavşanlı Höyük kazıları gerekse Kütahya Valisi Ali Çelik’in önderliğinde başlatılan Aizanoi kazılarında geçmişin önemli izlerine rastlandı.

KULLANILDIKLARI DÖNEM HAKKINDA ÇOK ÖNEMLİ BİLGİLER VERİYOR

2022 yılı özellikle Aizanoi ve çevresinde bulunan mitolojide aşk ve güzellik tanrıçası "Afrodit" ile şarap tanrısı "Dionysos" heykellerinin baş kısmı gün yüzüne çıkarılarak tarihin akışına ayrı bir yön vermiş oldu. UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan ve 5 bin yıllık tarihe sahip Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti’nde Zeus Tapınağı çevresindeki alışveriş merkezine giden 'agora' kapısı bulundu. Tarihe ışık tutan daha birçok eserin gün yüzüne çıkarıldığı Aizanoide kazıların tekrar başlaması ile birlikte yeraltında saklı kalan hazineler yeryüzüne çıkarak geçmişte kullandıkları dönem hakkında çok önemli bilgiler vermeye devam edecek.

8 BİN YILLIK TARİH GÜNYÜZÜNE ÇIKARILIYOR

Havadan yapılan çekimlerde kalp şeklinde göründüğü için "Kütahya'nın kalbi" adı verilen Tavşanlı ilçesindeki höyükte bölgenin bilinmeyen 8 bin yıllık tarihine ışık tutuyor. 30 yıl süreceği tahmin edilen Kütahya’nın kalbi Tavşanlı Höyük’te son yapılan kazılarda 3 bin 300 yıllık bir mühür ve hançer, 4 bin 200 yıllık fındık kalıntıları ve 500'e yakın arkeolojik eserin gün ışığına çıkarıldığı Tavşanlı Höyük'teki kazıların yaklaşık 30 yıl süreceği tahmin ediliyor.

2022 yılının Keşifleri listesinde ilk 10 giren Kütahya’nın Kalbi Tavşanlı Höyük dünya’nın en önemli Arkeolojik keşifleri arasında yerini aldı. Kütahya Valisi Ali Çelik yaptığı paylaşımda “Kütahya’nın kalbi “Tavşanlı Höyük”, 2022 yılında dünyanın en önemli arkeolojik keşiflerinde ilk 10’a girdi” ifadelerine yer verdi.

Her gün yeni eserlerin gün yüzüne çıkarıldığı Tavşanlı Höyük ve Çavdarhisar Aizanoi kazılarında tarihsel bulgular adına heyecanlandıran eserlerle hem ilimizin adını hem de müzelerin envanterine işlenen gururla heyecanımız katlanıyor.

 

 

 

KÜTAHYA’NIN KALBİ TAVŞANLI HÖYÜK İLK 10’DA

2022 Yılında Türkiye’de Öne Çıkan 10 Arkeolojik Keşif listesinde yer alan Kütahya’nın kalbi “Tavşanlı Höyük” arkeoloji dünyasında yerini aldı. 2022 yılında ilk 10’a giren arkeolojik keşifler listesinde 1. Sırayı “Diyarbakır’da 11.000 yıllık dikilitaşlı ritüelistik yapılar” aldı. Diyarbakır’ın Kocaköy ilçesindeki Gre Fılla Höyüğü’nde, Göbeklitepe ile çağdaş özel yapılar ortaya çıkarıldı. 2. Sırayı Van ilinde bulunan “renkli fresklerle süslenmiş gizemli bir Urartu kompleksi” Van’da yer alan Garibin Tepe’de, çok nadir duvar resimlerine sahip 2.700 yıllık Urartu yapı kompleksi ortaya çıkarıldı. 3. Sırayı Mardin’de ortaya çıkan devasa yer altı şehri Mardin’in Midyat ilçesinde birkaç yıl önce tesadüfen bulunan mağarada yapılan kazılarda, farklı mekanlara geçişi olan devasa bir yeraltı şehri ortaya çıktı. 4. Sırada ise Efes’te şiddetli bir yangın geçirmiş 7. yüzyıl mahallesi Efes Antik Kenti kazılarında, bir yangın tabakasının altında milattan sonra 7. yüzyıla tarihlenen dükkânlar ve bir mahallenin kalıntıları bulundu. 5. Sıra ise Urfa’da bir evin altında bulunan Demir Çağı yeraltı kompleksi Şanlıurfa’da bir köy evinin altında, MÖ 1. binyılda doğurganlık kültü için kullanılmış olabilecek bir yeraltı Demir Çağı kompleksi keşfedildi.6.sırada Ankara’da ilk defa Gordion isminin geçtiği yazıt Frig Krallığı’nın politik ve kültürel başkenti Gordion’daki kazı çalışmalarında, ilk defa kentin adının geçtiği yazıt bulundu.7. sıra Konya’da Grek alfabesiyle “Türkoğlu” yazan bir yazıt Konya’da yer alan Savatra Antik Kenti’nde, İslam öncesi erken dönem Türk tarihine ait Grekçe “Türkoğlu” yazan bir yazıt bulundu. 8. Sıra Kahramanmaraş’ta Açık Hava Şölenini Gösteren Bir Mozaik Taban Kahramanmaraş’ta yer alan Germanicia Antik Kenti’nde, müzik eşliğinde dans edildiği, bir açık hava şölenini anlatan mozaik taban bulundu. 9. Sırada Çorum’da daha önce bilinmeyen yüzlerce hiyeroglif Hititlerin başkenti Hattuşa’daki Yerkapı Tüneli’nde, yaklaşık 3.500 yıllık, daha önce fark edilmeyen 249 hiyeroglif simge bulundu. 10 sırada ise Tavşanlı Höyük’te 3.300 yıllık bir mühür Kütahya’nın bilinen ilk yerleşmesi Tavşanlı Höyük kazılarında, 3.300 yıllık bir mühür ortaya çıkarıldı.

YİNE GURURLANDIK!

Kütahya Valisi Ali Çelik yaptığı paylaşım başlığında “Yine Gururlandık!” ifadelerine yer vererek bu güzel haberi Kütahyalılarla paylaştı. Vali Çelik paylaşımında şu ifadelere yer verdi. “Kütahya’nın kalbi “Tavşanlı Höyük”, 2022 yılında dünyanın en önemli arkeolojik keşiflerinde ilk 10’a girdi. Müthiş bir heyecanla çalışan kazı ekibimizi yürekten kutluyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

 

 

 

 

 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV