banner238

banner268

banner148

XYZ123

08 Ağustos 2022 Pazartesi

YATAĞAN’IN AĞASI NİDA OLÇAR

MÜSİAD’DAN KÜTAHYA’YA DEV YATIRIM

MÜSİAD Kütahya Şube Başkanı İsmail Tosun 3 bin kişilik istihdam sağlayacak yatırımı düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu. Tosun açıklamasında “321 dönümlük arazide MÜSİAD olarak kurduğumuz KÜMÜSKOOP bünyesinde, 2 bin metrekarenin altında olmamak kaydıyla 2, 4 ve 6 bin metrekarelik kapalı alanlı bitişik nizamda sanayi sitesi oluşturacağız” dedi.

04 Ağustos 2022 Perşembe 12:06
MÜSİAD’DAN KÜTAHYA’YA DEV YATIRIM
 

MÜSİAD’DAN KÜTAHYA’YA DEV YATIRIM

MÜSİAD Kütahya Şube Başkanı İsmail Tosun 3 bin kişilik istihdam sağlayacak yatırımı düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu. Tosun açıklamasında “321 dönümlük arazide MÜSİAD olarak kurduğumuz KÜMÜSKOOP bünyesinde, 2 bin metrekarenin altında olmamak kaydıyla 2, 4 ve 6 bin metrekarelik kapalı alanlı bitişik nizamda sanayi sitesi oluşturacağız” dedi.

MÜSİAD Kütahya Şube Başkanı İsmail Tosun Belediye Bengisu tesislerinde Kütahya Basın Mensupları ile bir araya geldi. Tosun burada yaptığı açıklamasında “Sayın Valimiz Ali Çelik Beyin önerisi ile Zafer Organize Sanayi Bölgesinin bir bölümünde, hizmet destek alanı olarak ayrılan bölüme MÜSİAD olarak Orta Ölçekli Sanayi Sitesinin kurulması konusunda fikir birliğine vardık” dedi.

ORTA ÖLÇEKLİ SANAYİ SİTESİNİN KÜTAHYA’DA KURULMASI İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLADIK

Başkan Tosun yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “MÜSİAD Kütahya Şube Başkanlığı görevine başladığım günden itibaren Kütahya’da istihdamı artırmaya yönelik çalışmalar yapmak, başta ülke ekonomisi olmak üzere Kütahya ekonomisine katkı sunacak çalışmalarla ilgili girişimlerde bulunduk. Bu çalışmalar kapsamında MÜSİAD’ların yapmış olduğu ve Türkiye’de ilk örneği yapılmış olan orta ölçekli sanayi sitesinin Tekirdağ’daki sanayisini inceledik. Bu orta ölçekli sanayi sitesinin ikincisinin Kütahya’da kurulması için çalışmalara başladık. Pandemi nedeniyle ara verdiğimiz çalışmaları bu gün yine gündemimize aldık ve oldukça olumlu bir başlangıç yaptık.  3 yıl önce kurduğumuz Kütahya MÜSİAD Orta Ölçekli Karma Sanayi Sitesi (KÜMÜSKOOP) ile il yöneticilerimizle görüşüp bir yer belirlemesi çalışmamız oldu” dedi.

ZAFER OSB’DE 321 DÖNÜMLÜK ARAZİ BİZE TAHSİS EDİLDİ

Sayın Valimiz Ali Çelik Beyin önerisi ile Zafer Organize Sanayi Bölgesinin bir bölümünde, hizmet destek alanı olarak ayrılan bölüme MÜSİAD olarak Orta Ölçekli Sanayi Sitesinin kurulması konusunda fikir birliğine vardık. Resmi müracaatımızla Zafer OSB’de 321 dönümlük arazi bize tahsis edildi. Bununla ilgili ilk ödememizi yaptık. Şu anda bu arazi resmi olarak da bize tahsis edilmiş durumda. 321 dönümlük arazide MÜSİAD olarak kurduğumuz KÜMÜSKOOP bünyesinde, 2 bin metrekarenin altında olmamak kaydıyla 2, 4 ve 6 bin metrekarelik kapalı alanlı bitişik nizamda sanayi sitesi oluşturacağız. Sosyal tesis, cami, spor alanları ve yeşil alanlarıyla birlikte güzel bir çalışma olacak. Burada, Zafer OSB’de faaliyet gösterecek olan fabrikaların yan ürünlerinin üretilmesiyle veya orta ölçekli sanayicilerin üretimlerine hizmet edecek alanlar oluşturmuş olacağız.

2 BİN 500 İLA 3 BİN KİŞİLİK BİR İSTİHDAM SÖZ KONUSU OLACAK

Tosun “MÜSİAD Genel Başkanımız Sayın Mahmut Asmalı Bey, orta ölçekli sanayi sitesi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığını bunu destekleyeceği müjdesini bize vermişti. Sayın Asmalı, “Bakan Murat Kurum bey, MÜSİAD olarak orta ölçekli sanayi sitelerinin kurulumu ile ilgili 81 ilde çalışma başlatın biz de bakanlık olarak destek verelim” dediğini bize müjdeledi. Bu destek müjdesi ile Kütahya’da işlemleri hızlandırdık. Yapacağımız sanayi sitesi içinde 90 ila 100 arasında 2 bin metrekarelik kapalı alanlı fabrika işyerleri oluşturmayı planlıyoruz.  Burada yaklaşık olarak 2 bin 500 ila 3 bin kişilik bir istihdam söz konusu olacak. Bu da Kütahya’mıza önemli bir katkı olacaktır diye düşünüyorum. Sanayi sitesini Çevre Şehircilik Bakanlığının desteğiyle yapmaya çalışacağız ve tahmini olarak 700 milyon liraya mal olmasını düşünüyoruz. Bu sanayi sitemiz işletmecilerimize büyük bir kolaylık sağlamış olacak” dedi.

5 VEYA 6 MİLYON ARASINDA BİR MALİYET OLUŞACAK

 Burada, “Kütahya’nın tarım ili mi sanayi ili mi olacak” sorusu da cevap bulmuş oluyor. Kütahya’mız yapılan yeni OSB’lerle, yurt dışı ve yurt içinden gelecek yatırımcılarla artık sanayi ili olma yolunda ilerliyor. Biz de MÜSİAD olarak buna katkı sunacağız. Sanayi sitesinde yer alacakların öncelikli olarak MÜSİAD üyeleri arasından tercih edileceğini, yatırım yapacak olan diğer işletmecilerin de MÜSİAD’a üye olma şartıyla yer alabileceklerini de aktaran Başkan Tosun, 2 bin metrekare kapalı alanı olan bir fabrika alanının şu anki rakamlar üzerinden yaklaşık 5 veya 6 milyon arasında bir maliyet oluşacak. Şu anda yaklaşık 10 bin metrekarelik bir alanı ilaç fabrikası kurmak isteyen bir yatırımcıya tahsis etmiş bulunuyoruz. Sanayi sitemize daha şimdiden il dışından da birçok talep oluşmaya başladı.  Ama bizim ilk hedefimiz Kütahyalı yatırımcı ve sanayicilerimizin burada çalışma alanı sahibi olmaları. Geri kalan kısımlar için de il dışından veya başka taliplileri değerlendirmeye alabiliriz” dedi.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV