banner238

banner258

banner148

04 Temmuz 2022 Pazartesi

YENİ ORMAN YOLU YAPTIRILACAKTIR

MUTASAVVIF PESENDÎ HACI ALİ DEDE DPÜ’DE ANILDI

Genç Türkologlar Topluluğu ile Kütahya Bilim Sanat Kültür ve Tanıtım Federasyonu (KÜTAF) ile tarafından Mutasavvıf Pesendî Hacı Ali Dede’yi Anma etkinliği düzenlendi.

21 Mayıs 2022 Cumartesi 15:02
MUTASAVVIF PESENDÎ HACI ALİ DEDE DPÜ’DE ANILDI
 

MUTASAVVIF PESENDÎ HACI ALİ DEDE DPÜ’DE ANILDI

Genç Türkologlar Topluluğu ile Kütahya Bilim Sanat Kültür ve Tanıtım Federasyonu (KÜTAF) ile tarafından Mutasavvıf Pesendî Hacı Ali Dede’yi Anma etkinliği düzenlendi.

Germiyanoğlu Yakup Bey Salonu’nda iki bölüm olarak icra edilen etkinliğin ilk bölümünde Kütahya Mevlânâ Araştırma Kültür Sanat Derneği (KÜMAKSAD) Mûsıkî Topluluğu tarafından Dernek Başkanı Rıza Tekin Uğurel’in yönetiminde Kütahyalı Pesendî Ali Dede Konseri icra edildi. Musasavvıf Pesendi Hacı Ali Dede’nin dört eseri ve Kütahya halk şairlerinden Arifi’nin bir eseri de ilk defa bestelenerek bu konserde dinleyicilere sunuldu.

GENÇ KUŞAKLAR BUNLARIN FARKINDA DEĞİLLER

Etkinliğin Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Tunca Bülbül tarafından yönetilen panel bölümünde ilk olarak Salih Özden Pesendî’nin Şiirlerinde Temalar adlı sunumunu yaptı. Sunumunda Pesendi’nin tarihi hayatı, şiirlerinden örnekler ve şiirlerinde en çok kullandığı temalara değinen Özden, Kütahya’nın önemli kültür şehirlerinden olduğunu belirterek genç kuşakların bunların farkında olmadığını söyledi. Özden’den sonra söz alan İsa Kahraman ise Pesendi'nin yaşayan torunlarıyla ilgili hatıralarını anlattı ve Pesendi'nin kullandığı yaklaşık 150 yıllık asasını ve tırnak hattıyla yazdığı bir şiirinin tablosunu katılımcılarla paylaştı. Doç. Dr. Ayşe Nur Sır Dündar Pesendî’nin Menkıbeleri adlı sunumunda gerçekleştirdi. Mutasavvıf Pesendî’ye ait dördü yazılı dördü de kaynak kişilerden olmak üzere sekiz menkıbe belirlediğini kaydetti.  Kulluğa Kabul Eder misiniz?, İçi Boş da Ondan, Bundan Güzel Kebap Olur mu? adlı menkıbelerini paylaşan Dündar, Pesendî’nin tasavvufî sohbetleriyle yaşadığı döneme, şehrine ve insanlara ışık tuttuğunu ifade etti.

“KÜTAHYA YÜZLERCE ŞAİR YETİŞTİRMİŞ BİR YERDİR”

Konuşmacılardan Doç. Dr. Erdal Aday ise Destan Söyleme Geleneği İçinde Pesendi’nin Yeri başlıklı sunumunda Selçuklu’dan Germiyan’a, Osmanlı’dan cumhuriyete kadar yüzlerce şair yetiştiren Kütahya’da halk şiiri geleneği 18. asırdan 20. asrın ilk yarısına kadar zengin bir şekilde devam ettiğini ve âşık tarzı şiir geleneği ürünü olan destan üretimlerinin Kütahya’da yaygın olduğunu vurgulayarak, Pesendî’nin Ortakçı Destanı adlı eseri hakkında bilgiler verdi ve şöyle devam etti: Pesendi destanında şair, Kütahyalı’nın gözüyle köylünün kurnazlık yaparak şehirliden istifade ettiği fikrini işlemektedir. Pesendi köyü ve köylüyü uzaktan görüp işitmiş bir şair değildir. O halkın aydını olmuş bir fikir adamıdır. Doğruluk ve dürüstlük kavramlarının ortadan kalktığı bir dönemi anlatan bu destan asrın önemli problemlerine dikkati çekmektedir. Bu destan o kadar çok sevilmiştir ki,  1946 yılında Trabzon Halkevi Dergisi  İnan’ın  23, 24 ve 25. sayılarında ‘Ortakçılık Bir Memleket Meselesi’ adıyla yayınlanmıştır. Konuşmaların ardından DPÜ İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Çelik, Kütahya Bilim Sanat Kültür ve Tanıtım Federasyonu (KÜTAF) Başkanı Kerim Vural katılımcılara programa verdikleri katkıdan dolayı teşekkür ederek Üniversite Taç Kapısı’nı sembolize eden birer anahtar, teşekkür belgeleri ve plaketler  sundular. 

 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV