banner238

banner278

banner279

XYZ123

banner273

08 Aralık 2022 Perşembe

BİNGÖL ÇAPAKÇUR MİKRO HAVZASI SULAMA YAPIM İŞLERİ İHALE EDİLECEK

TÜBİTAK’TAN DPÜ İLE KİEV POLİTEKNİK’İN BOR ALANINDA İŞ BİRLİĞİNE DESTEK

DPÜ ile Igor Sikorsky Kiev Politeknik Enstitüsü (KPI) akademisyenlerinin görev aldığı bor tabanlı projenin, TÜBİTAK - MESU İkili İş Birliği Programı kapsamında desteklenmesi uygun bulundu. DPÜ İleri Teknolojiler Merkezi Müdürü olan Mühendislik Fakültesi Metalürji ve Malzeme Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Tuncer’in yürütücülüğünde Türk ve Ukraynalı akademisyenlerin birlikte çalışarak hazırladığı, “MAB Fazlarıyla Güçlendirilmiş Bor Tabanlı Seramik Malzemelerin Üretimi ve Yapısal Uygulamaları” başlıklı proje, TÜBİTAK - MESU (Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı) İkili İş Birliği Programı toplam 10 ortak projeden biri olarak kabul edildi.

21 Kasım 2022 Pazartesi 10:47
TÜBİTAK’TAN DPÜ İLE KİEV POLİTEKNİK’İN BOR ALANINDA İŞ BİRLİĞİNE DESTEK
 

TÜBİTAK’TAN DPÜ İLE KİEV POLİTEKNİK’İN BOR ALANINDA İŞ BİRLİĞİNE DESTEK

DPÜ ile Igor Sikorsky Kiev Politeknik Enstitüsü (KPI) akademisyenlerinin görev aldığı bor tabanlı projenin, TÜBİTAK - MESU İkili İş Birliği Programı kapsamında desteklenmesi uygun bulundu. DPÜ İleri Teknolojiler Merkezi Müdürü olan Mühendislik Fakültesi Metalürji ve Malzeme Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Tuncer’in yürütücülüğünde Türk ve Ukraynalı akademisyenlerin birlikte çalışarak hazırladığı, “MAB Fazlarıyla Güçlendirilmiş Bor Tabanlı Seramik Malzemelerin Üretimi ve Yapısal Uygulamaları” başlıklı proje, TÜBİTAK - MESU (Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı) İkili İş Birliği Programı toplam 10 ortak projeden biri olarak kabul edildi.

TÜBİTAK’IN PROJEYE VERDİĞİ DESTEKTEN BÜYÜK BİR MEMNUNİYET DUYDUK

 24 ay süre ile desteklenen proje ekibinde, Türkiye’den yürütücü olarak Prof. Dr. Mustafa Tuncer, araştırmacı olarak Prof. Dr. Hasan Göçmez ve Dr. Öğr. Üyesi Hülya Biçer, Ukrayna’dan ise KPI Yüksek Sıcaklık Malzemeleri ve Toz Metalürjisi bölümünden Prof. Dr. Iurii Bogomol ve ekibi yer alacak.Prof. Dr. Mustafa Tuncer, elde edilen destekle ilgili açıklamasında, proje kapsamında savunma, uzay ve havacılık alanlarındaki yapısal uygulamalarda kullanılan bor içeren ileri teknoloji seramik malzemelerin sinterlenmesi ve mekanik özellikleri inceleneceğini belirtti. Projenin araştırmacılarından olan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Göçmez, ikili iş birliği ile bilimsel çıktılara ilave olarak stratejik öneme sahip bor temelli mühendislik seramiklerinin üretimi ve karakterizasyonu konularında bilgi birikimi oluşturulmasının da amaçlandığını söyledi. İki üniversitenin iş birliğinin ülkemiz, Kütahya ve üniversite açısından büyük önem taşıdığını kaydeden Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal ise TÜBİTAK’ın projeye verdiği destekten üniversitemiz adına büyük bir memnuniyet duyduk. Desteklenen akademisyenimizi ve proje ekibini tebrik eder, başarılarının devamını dileriz” dedi.

 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV