banner238

banner277

banner148

XYZ123

banner273

26 Eylül 2022 Pazartesi

HURDA KARŞILIĞI YIKIM İŞİ YAPTIRILACAKTIR

YATAĞAN’IN AĞASI NİDA OLÇAR

Denizli’nin Serinhisar ilçesine bağlı Yatağan Mahallesi’nde 5 Ağustos’ta başlayan 25. Yatağan Bıçak Festivali ve Kefe Yaylası Şenliklerine Kültür Bakanlığı Çini sanatçısı Nida Olçar damgasını vurdu.

08 Ağustos 2022 Pazartesi 12:43
YATAĞAN’IN AĞASI NİDA OLÇAR
 

YATAĞAN’IN AĞASI NİDA OLÇAR

Denizli’nin Serinhisar ilçesine bağlı Yatağan Mahallesi’nde 5 Ağustos’ta başlayan 25. Yatağan Bıçak Festivali ve Kefe Yaylası Şenliklerine Kültür Bakanlığı Çini sanatçısı Nida Olçar damgasını vurdu.

Çininin Picasso'su olarak bilinen Sıtkı Olçar 'ın yıllar öncesinden gönül bağı olan Denizli Yatağan 'da Sıtkı Ustanın kızı Kültür Bakanlığı Çini sanatçısı Nida Olçar festivalin Ağası seçildi. Kültür Bakanlığı Çini sanatçısı Nida Olçar’ın bu anlamlı gününde Kütahya Basını Olçar’ı yalnız bırakmadı.

KÜTAHYA BASINI OLÇAR’I YALNIZ BIRAKMADI

Yatağan Bıçak Festivali ve Kefe Yaylası Şenlikleri Kültür Bakanlığı Çini sanatçısı Nida Olçar’ın ağalık törenine Kütahya Basın mensupları da katıldı. Kütahya’nın gönüllü tanıtım elçisi olan Nida Olçar gittiği her alanda Kütahya’yı da omuzlayıp öyle gidiyor. İlimizin adını gerek açtığı sergilerde, gerek dokunduğu eserlerde, gerekse kendine verilen bir unvan’da Kütahya’nın ağırlığı hep omuzlarında, Olçar’da bu bilinçle hareketle yoluna devam ediyor. Kilometrelerce uzak şehirlerde Kütahya’nın ismini anons ettiren ve Kütahya’dan bahsettiren bu ismin yanında da Kütahya Basını her daim desteklerini esirgemedi.  İşte öyle bir gurur gününde 25. Yatağan Bıçakçılık Festivalinde ağalık töreni etkinliklerinde Kütahya Basını deklanşöre Nida Olçar için gururla bastı.

OLÇAR’A DENİZLİ İL PROTOKOLÜNDEN ÖVGÜ

Kültür Bakanlığı Çini sanatçısı Nida Olçar, Yatağan Bıçak Festivali ve Kefe Yaylası Şenliklerinde Denizli İl Protokolü tarafından övgü ile karşılandı. Kürsüye çıkan Milletvekillerinden, Büyükşehir Belediye Başkanı’ndan, işadamlarından, muhtarlardan kısacası Denizli’de, yatağan’da oldukça seveni var Nida Olçar’ın.  Ayrıca Yatağan Fahri Hemşerisi beratını da elinde bulunduran Nida Olçar Kütahya başka, ama şehrim kadar sevdiğim bir ildir. İlçedir. Burası da diyerek tüm yatağanlılara ve Denizlilere teşekkür etti. Olçar konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi. “ Kıymetli hemşerilerimize bu göstermiş olduğu ahde vefa örneği için kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bizler artık kendimizi Yatağan’lı, Denizlili olarak görüyoruz, sayelerinde ve fahri hemşerileri olmaktan da gurur duyuyorum. Çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

25. Yatağan Bıçak Festivali ve Kefe Yaylası Şenliklerinde Festival Ağası olan Kültür Bakanlığı Çini sanatçısı, Kütahyalı İş Kadını Nida Olçar’ın Ağa’lık Keyfiyesini Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan tevdi etti.

25. Yatağan Bıçak Festivali ve Kefe Yaylası Şenliklerinde 15 Kasım 2011 Tarihinde aramızdan ayrılan Merhum Sıtkı Olçar’ın biyografisi okundu. Babasının biyografisi okunurken Duygulu anlar yaşayan kızı Nida Olçar Yatağan Ağa’sı olan Babası Sıtkı Olçar’ın izinden ayrılmadı. Babasının mirasını devam ettirerek Yatağan’ın yeni Ağa’sı oldu.  Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan Olçar’a Ağa’lık tevdi’inde “Yatağan’ımızı unutmadan, Denizli’mizi unutmadan kendi öz vatanıymış gibi burada da sahip çıkıyorlar” ifadelerine yer verdi.

 

 

BIÇAKÇILIĞIN TANITIMINI YAPMAK İÇİN GAYRET GÖSTERİYORUZ.

25. Yatağan Bıçak Festivali ve Kefe Yaylası Şenlikleri, Denizli protokolünün yanı sıra Kütahya basını da katıldı. Festivali 2 yıl aradan sonra organize eden Yatağan Gönül Birliği Platform Sözcüsü Fatih Gündüz, “Selçuklulardan günümüze 800 yıllık bir geçmişe sahip Yatağan’ımız; dededen toruna bıçakçılık mesleğini devam ettirmektedir. Bizde bıçakçılık mesleğini duyurmak için festivallerimizi devam ettiriyoruz. Belediyeler kanunundan sonra Yatağan’ımız kasabayken mahalle oldu.2 yıldır etkinlik yapılmıyordu. Biz Yatağan Gönül Birliği olarak bu görevi üstlendik, kasabamızın bıçakçılığın tanıtımını yapmak için gayret gösteriyoruz. "Dedi.

FESTİVALDE YATAĞAN BIÇAKLARI TANITILDI

 3 gün sürecek olan festivalde yerel ve ulusal baz da birçok sanatçı sahne alacak. 800 yıllık ata mesleği bıçakçılığın tanıtımına katkı sağlamanın amaçlandığı festivalde 3 gün boyunca el emeği ürünler ziyaretçilere tanıtılacak. Ayrıca bıçak yapımı uygulamalı olarak gösterime sunulacak. Hünerli ellerden yapımı tamamlanan bıçak ustalarının eserleri davetlilerin açık artırma ile sahip olacağı kılıçlar ve bıçakların artırma heyecanları renkli sahnelere vesile oldu.

AĞALIK KEYFİYESİNİ OLÇAR’A ZOLAN TEVDİ ETTİ

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 25. Yatağan Bıçak Festivali ve Kefe Yaylası Şenlikleri ağalığını üstlenen Kültür Bakanlığı Çini sanatçısı Nida Olçar’ın ağalık keyfiyesini hediye ederek bizzat kendisi tevdi etti. . Bu görevi üstlenmesinden dolayı da ayrıca Olçar’a teşekkür eden Büyükşehir Belediye Başkanı Zolan kendisine başarılar dileyerek sözlerine şöyle devam etti. “ Bundan 2-3 ay önce Nida Hanım bize ziyarete geldiler. Orada tanıştık.  Sıtkı Bey’in Allah Rahmet Eylesin sevgili kızı sanatçı, her yönüyle o özelliğimizi taşımış değer katmış olan değerli büyüğümüzün kızı olarak o da aynı yolda yürüyor. Yatağan’ımızı unutmadan, Denizli’mizi unutmadan kendi öz vatanıymış gibi burada da sahip çıkıyorlar. Ben kendisine çok teşekkür ediyorum. Bu ağa’lığınızdan dolayı katkılarınızdan dolayı özerlikle babanızın mirasını bu bayrağı devam ettirdiğinizden dolayı ben sizleri tebrik ediyorum. Ağa’lığınız hayırlı ve mübarek olsun” dedi. 

MERHUM SITKI OLÇAR’IN BİYOGRAFİSİ OKUNDU

25. Yatağan Bıçak Festivali ve Kefe Yaylası Şenliklerinde Festival ağası olan Nida Olçar’ın babası merhum Sıtkı Olçar’ın biyografisi Denizli İl Protokolü ve festival için gelen katılımcılara okundu. Sunucu Merhum Sıtkı Olçar’ın biyografisinde şu sözlere dikkat çekti. “ Çini Sanatının Picasso’su diye adlandırılan Sıtkı Olçar 1948 yılında Kütahya’da doğdu. Çini sanatına farklı yaklaşımları ile dikkat çeken sanatçının Art Sanat Galerisi sahibi Ertan Bisci ile tanışması hayatında dönüm noktası oldu. Yaşadığı dönemde Sıtkı imzalı birçok sanat eserini ortaya çıkaran sanatçı Türkiye ve Dünya’da Cenevre, Madrid, Londra, Tokyo, Osaka, Paris, New York gibi Dünya sanat piyasasının en önemli merkezlerinde sergiler açtı. 2008 yılında UNESCO Yaşayan İnsan Hazinesi Ödülünü aldı. Sıtkı Olçar festivallerimizin önceki dönemlerinde festival ağası olup Yatağan Fahri Hemşerisi idi. Renkli bir kişiliğe sahip olan Sıtkı Olçar, 15 Kasım 2011 Tarihinde aramızdan ayrıldı. Ruhu Şad Olsun”  Sıtkı Olçar’ın kızı Olan Festival Ağamız Nida Olçar babasının izinden devam ediyor. Sıtkı 2 isimli eserleri ile oda Türkiye ve Dünyada birçok ünlü sergi salonlarında sergiler açtı.” ifadelerine yer verdi.  Törende AK Parti Denizli Milletvekilleri Cahit Özkan, Nilgün Ök, Şahin Tin, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Kültür Bakanlığı Çini sanatçısı Nida Olçar, AK Parti Denizli İl Başkanı Yücel Güngör, MHP Denizli İl Başkanı Yusuf Garip, Denizli İl Protokolü,  Yatağan ve Denizli halkı katıldı. 25. Yatağan Bıçak Festivali ve Kefe Yaylası Şenlikleri sanatçıların konserleri ile Pazar günü sona erdi.

 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV