banner41

banner38

banner36

16 Ocak 2021 Cumartesi

DPÜ Senatosundan “Biz Bize Yeteriz Türkiye’m” kampanyasına destek

KOBİ’LER NASIL KURTULUR?-1

17 Nisan 2018, 10:41
KOBİ’LER NASIL KURTULUR?-1
İbrahim Emre KARAA
Yazar hakkında
Dr. İbrahim Emre Karaa, Kütahya’da doğdu. Ortaöğretimini Ali Güral Anadolu Lisesinde tamamladıktan sonra Anadolu Üniversitesi Kütahya İktisadi İdari Bilimler Fakültesinde İşletme bölümünü bitirdi. Bir müddet özel sektörde çalıştıktan sonra Celal Bayar Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak görev yaptı. Dumlupınar Üniversitesinden Yönetim ve organizasyon yükseklisansı, Celal Bayar Üniversitesinden Muhasebe ve Finansman yükseklisansı ve işletme doktorası derecelerini aldı. Doktora çalışmaları için Cambridge Üniversitesinde, doktora sonrasında Indiana Üniversitesinde misafir araştırmacı olarak bulundu. Halen aynı üniversitede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Uluslararası Ticaret Bölümünde yardımcı doçent olarak öğretim üyesidir. Finansal piyasalar ve kurumlar, İşletme finansmanı, Uluslararası finans, Finansal yönetim derslerini, lisans ve lisansüstü programlarda İngilizce ve Türkçe olarak yürütmektedir. Çok sayıda yerli ve yabancı bilimsel dergilerde yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır.
 KOBİ’lerde reform (yeniden biçimlendirme)
KOBİ’ler nasıl kurtulur? Başlıklı bir seri yazı dizisi ile okuyucuyu selâmlar, merhaba demek isterim. Memleketimden uzakta yaşamak zorunda olmam, kalbimin Kütahyalılarla birlikte atmasına mâni olmadığı gibi memleketimin meselelerini de kendi meselem addetmeme mâni değil. Acizâne işletme ve finans konularını çalışırken edindiğim birikimlerimi, kendi süzgecimden geçirerek fikir, düşünce ve önerilerimi okuyucularla paylaşmak benim için harika bir fırsat oldu. Bana bu fırsatı veren değerli Aslıhan Mercan hanımefendiye teşekkür ederim.
Esasen KOBİ fazla büyük bir kapsamı ifade ediyor. Mikro ölçekli ve orta ölçekli firmalar arasında sermaye, üretim kapasitesi, ticaret hacmi, istihdam, vb. birçok konuda uçurumlar vardır. Her ölçekten farklı sorunlar, farklı yapılar, farklı finansman ihtiyaç ve eğilimleri söz konusudur. Bütün bunlara ilaveten zaman faktörü de ihtiyaçları ve eğilimleri günden güne değiştirme kudretine sahiptir.
Kanaatime göre bizler reform yapmayı tarihsel olarak bilemiyoruz. Kendi çalıştığım kurumdan örneklemem gerekirse; bu topraklarda yükseköğretim yaklaşık bin yıldır var olduğu halde, meseleyi sadece mesleki kabul ettiğimizi bir yana bırakırsak, Dar’ül fünunun kaldırılarak üniversite yapılması 1933’tür. Yıkmak, yok etmek ve yenisini inşa etmek. Medreselerimiz ya da son iki yüzyılın mesleki okulları Dar’ül fünun ismiyle, cismiyle yaşamalı, günün ihtiyacına göre yeniden biçimlenmeli, yanına yeni alanları da alarak büyütülmeliydi. Bugün en eski üniversiteler diye bildiğimiz üniversiteler, bizim medreselerimizden çok da farklı değildi. Kütahya’da ilk üniversite 1314 yılında kurulmuş Vâcidiye Medresesidir. Dumlupınar’a saygılıyız ama üniversitemiz de keşke Vâcidiye Üniversitesi olsa, kampüsün adı Dumlupınar olsa, arada 70 senelik bir boşluk var denilip geçilseydi, 704’üncü yılını kutladığımız bir üniversitemiz olurdu.(Cambridge ile arasında sadece 105 yıllık bir fark)
Benzer şekilde yaşı çok gerilere uzanmayan kamu şirketlerini de, özel şirketleri de reforme etmeyi başaramıyoruz. Kamu şirketlerini günün ihtiyaçlarına göre tanzim edemediğimiz-kötü niyetli işlemlerin olmadığını dahi varsaysak- yaşatamadığımız bir başka gerçek. Şirket hüviyetini 100 yıldır koruyan bir şirketimiz var mı Kütahya’da? Şirketlerimizi yaşatamıyoruz, kişilerle kaim oluyor ve yok oluyorlar. Bana göre çocuk ve bebek ölümleri mesabesinde olan 3-5 yaşındaki şirketlerimizin iflası, kapanması da üzerinde çalıştığım ayrı bir meseledir.
Bu durum değişime direnç göstermekten kaynaklanmıyor, yeninin cazibesi var şüphesiz, masa üstünde tertemiz bir sayfa gibi ama bu 150 yıllık el dokuması halıyı, makine dokumasına değiştirmek akıl kârı mıdır? Değişimi ve gerekliliğini kabul ediyoruz ancak bunun şeklini, zamanını, bütçesini, hacmini planlamaktan kaçıyoruz. Kökü mazide olan âtî maalesef slogandan ibaret kalıyor. Restorasyondaki beceriksizliğimizi de eklerseniz, tarihi eserleri onarmayı da usulünce yapamadığımızı farkedersiniz.
KOBİ yöneticileri/sahipleri yalnızdır. KOBİ’lerimizden ortanın altı olanlarda genellikle firma sahipleri şirketin her şeyi olmak durumunda kalıyor; Yönetim, Pazarlama, Üretim, Finans, hatta bazen muhasebe fonksiyonlarına ilişkin kararları tek başlarına almak zorunda kalıyorlar. Dünyada ve yerelde pazarın takip edilmesi, müşteri ihtiyaçlarının ve talebin tespiti, finansal piyasaların izlenmesi, üretimin verimliliği gibi bir dizi karar ve faaliyeti yürütmek durumunda kalıyorlar. Gündelik faaliyetlerin yoğunluğu içerisinde, faaliyet gösterdikleri alanlarla ilgili gelişmeleri, rakiplerinin durumunu, yeni ürünleri, yeni finansman imkânlarını izlemeye yetişemediklerini, birçok imkân ve fırsatı ıskaladıklarını görebiliyoruz. Dolayısıyla, işletmenin çevresindeki değişimlerden haberdar olunmadığında, gerekli enformasyon, istihbarat yetersiz olduğunda, gereken enerji cesaret, azim ve sebat bulunmadığında firmalarımızı yeni şartlara göre reforme edemiyor ve hayatını kısaltıyoruz. Piyasanın talebi ve ihtiyaçlarını karşılamak üzere; işlerin yürütülme şekli, işin bulunduğu çevre, işle ilgili karar süreçleri, işin organizasyonu yeniden planlanabilir, projelendirilebilir. Bunlar ilâhi hükümler değildir, hatta bu niyetle yola çıkıldığında, yolun kendi de bir öğretici olur yani o ana kadar farkına varılmayan birçok konu üzerinde düşünme fırsatı verir.
KOBİ’ler nasıl kurtulur?-2 Transformasyon (dönüşüm) 
KOBİ’ler nasıl kurtulur?-3 İnovasyon (yenilik)
KOBİ’ler nasıl kurtulur?-4 Finansmana Erişim

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SAYFALAR
  KİM KİMDİR? Tümü
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV