banner47

banner43

banner36

07 Mart 2021 Pazar

MİLLETVEKİLİ AHMET ERBAŞ’IN ACI GÜNÜ

Neden Olmasın

09 Nisan 2013, 09:51

 Son günlerde haber bültenlerinden, gazetelerden yada radyolardan çok duyuyorsunuz ‘’akil insanlar’’ cümlesini. Akil insan ne demek(?) yüzüstü, kısaca bir değinelim isterseniz. Genellikle hayat, bilim ve sanat alanında kamuoyunda kabul görmüş, kendine belli bir yer edinmiş insan anlamına gelir; ayrıca konulara ve sorunlara farklı yaklaşımlarda bulunup çözüm üretebilen kişidir.

Terör sorununu bitirme konusunda son olarak fikirlerine ve icraatlarına başvurulan 63 akil insan seçildi. Bunlar halkla iç içe, her kapıyı çalacak, halkın sorunlarını dinleyecek insanlar. Böylelikle hükümet ile halk arasında farklı bir köprü kuracaklar, yeni çözüm yolları arayacak olan kişiler. Sözü fazla uzatmadan konumuza gelirsek bu çözüm yolu şehrimizde, belediyemizde neden uygulanmasın?

Belediyemizin ön gördüğü yapılacak işleri çoğu kez halk, meclisten geçtikten sonra öğreniyor. Yani kendi seçtiği adam halkına sormadan, halkının menfaatlerini gözetmeden meclis ile beraber karar alabiliyor ve bu bir çok olumsuzluğa neden olabiliyor. Fakat halkın saygı duyduğu, güvenip sözünü dinlediği bir grup akil insan seçilse ve bunlarda belediye ile halk arasında bir köprü kurup alınacak olan kararların halk nezdinde nasıl göründüğünü, nasıl işlevselliğini arttıracağını masaya yatırsa, farklı fikirler alınsa iyi olmaz mı? Şimdi diyebilirsiniz ‘’yahu iyi diyorsun da böyle bir şey belediyeyi hantal bir yapıya büründürüp, işini yapamaz hale getirir.’’ Hayır, aksine daha da hız kazandırıp, sağlıklı bir karar mekanizması oluşturur, bu da hizmetin daha kaliteli bir hal alması yönünde önemli yer tutar.

Biz sadece yazarız, çizeriz, fikrimizi ortaya atarız; inşallah bu konuda anlattıklarım muhatabını bulur da bir adım atılır. Hem ülkede şehirleşme anlamında yeni bir adım olur hem de başka şehirlere örnek oluruz, yapılamayanları yaparız. Artısıyla eksisiyle  bir daha düşündüm de neden olmasın?

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
E-GAZETE
ARŞİV