banner120

banner117

banner107

24 Haziran 2021 Perşembe

1 MİLYONUNCU AŞI KÜTAHYADA YAPILDI

BİNLERCE AĞAÇ YOK EDİLECEK

Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap Doğuluşah Köyü’nde yapılması planlanan Maden Ocağı alanına giderek incelemelerde bulundu. Kasap “burası devasa bir mera ama burada binlerce dönüm arazi yok edilecek. Binlerce Hayvan katledilecek. Binlerce ağaç kesilecek, ne uğruna basit bir maden ocağı uğruna” dedi.

08 Haziran 2021 Salı 09:37
BİNLERCE AĞAÇ YOK EDİLECEK
 
CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap

BİNLERCE AĞAÇ YOK EDİLECEK

Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap Doğuluşah Köyü’nde yapılması planlanan Maden Ocağı alanına giderek incelemelerde bulundu.  Kasap “burası devasa bir mera ama burada binlerce dönüm arazi yok edilecek. Binlerce Hayvan katledilecek. Binlerce ağaç kesilecek, ne uğruna basit bir maden ocağı uğruna” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap Doğuluşah köyü’ne yapılması planlanan Maden Ocağı alanında incelemelerde bulunarak alanda video çekimi yaptı.  Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap açıklamasında “Arkadaşlar burası Doğuluşah köyü burada Orman Bölge Müdürlüğü muhtemelen onlar işaretledi. Herhalde yok edin anlamına mı geliyor bu işaretler bu ağaçların hepsi kesilecek” ifadelerine yer verdi.

ÇAM, MEŞE HEPSİ YOK EDİLECEK

CHP Milletvekili Kasap “Şu ileride bu yola ait madene kadar giden yola ait güzergâh belirlenmiş binlerce orman ağacı diyeyim. Çam, Meşe hepsi yok edilecek. Burası devasa bir mera ama burada binlerce dönüm arazi yok edilecek. Binlerce Hayvan katledilecek. Binlerce ağaç kesilecek ne uğruna basit bir maden ocağı uğruna, bu maden başka yerlerde de var. Burası Frig vadisinin kalbi, hani o meşhur Midas var ya, Midas’ın yerleşim yerinin kalbi burada.. Kral Midas geldiğinde efsaneye göre Doğuluşah da bir köye misafir oluyor. Kimse kral olduğunu bilmiyor ve kendini tanıtmamış buraya yerleşmek istiyor. Kral Midas bir eve konuk olur. Evde Kral’a bir çorba ikram ederler çorbayı çok seven kral Midas çorbanın adını sorar derler ki darhane çorbası, evin sahibinin imkânları o kadar kıtmış ki dar imkânlarla yapmış olduğu çorbanın adına darhane demiş. Tarhana isminin de oradan kaynaklandığı söyleniyor.

BUNA İZİN VERMEYECEĞİZ

 Midas’tan ve Frigler den kalan bunları meşhur etmek varken, burası yamaç paraşütünden tutun, uçan balonlara kadar her türlü şeyi yapmaya müsait bir alan,  artı su sporları yapmaya müsait bir alan, hayvancılık için olağanüstü bir yer, kekik kokusundan başka bir şey duyamıyorsunuz. Biraz ilerinizde Doğuluşah’ın göleti var. Hayvancılık için tarım için uygun, siz buraya madeni açarak hem tarihi yok ediyorsunuz. Hem doğayı yok ediyorsunuz. Hem tarımı yok ediyorsunuz. Buna izin vermeyeceğiz dedi.

MADEN OCAĞI AÇARAK BURADAKİ DOĞAYI YOK EDİYORSUNUZ

CHP Milletvekili Kasap “Kütahya İl Özel İdaresi sofça barajının kenarında Sofça’ya gelmeden önce bir karşılama yeri yapıyor. İl dışından gelecek turistler için ama öbür taraftan da burada maden ocağı açarak buradaki doğayı yok ediyorsunuz. Buradaki yol için binlerce ağaç kesilecek. Hâlbuki yolu da var ama sonuçta doğal olarak buradaki doğal yapıyı bozuyorsunuz. Burası turizm cenneti olabilecek bir yer lütfen buraya dokunmayın! Orman bölge müdürlüğüne de ildeki yerel yöneticileri de tekrar uyarıyorum burada maden çıkarılmasına engel olunacak her türlü girişimde bulunacağız. Doğayı koruyacağız. Tabiatı koruyacağız. Ormanı koruyacağız. Bu meranın da hayvancılığında yok edilmesine izin vermeyeceğiz. Burasını kimseye yar etmeyeceğiz. Burası Doğluşahlıların, Kütahyalıların, tabiat severlerin olacak” dedi.

 

 

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
ARŞİV