banner162

banner148

banner147

23 Ekim 2021 Cumartesi

PERSONEL HİZMETİ ALINACAKTIR

EN ÖNEMLİ SORUN DİJİTAL BAĞIMLILIKTIR

Yeşilay, Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı ile tütün, alkol, uyuşturucu madde, teknoloji, gibi çeşitli Bağımlılıklarla ilgili olarak, başta çocuklar ve Gençler olmak üzere toplumun genelinde farkındalığın arttırılması ve bu maddelerin kullanımının bilgi ve bilinçle önüne geçilmesini yaygınlaştırmak için düzenlediği basın toplantısında yeni yönetim ve Yeşilay’ın çalışmaları hakkında basın mensuplarına bilgiler verildi.

09 Eylül 2021 Perşembe 09:58
EN ÖNEMLİ SORUN DİJİTAL BAĞIMLILIKTIR
 
Kütahya Valisi Ali Çelik

EN ÖNEMLİ SORUN DİJİTAL BAĞIMLILIKTIR

Yeşilay, Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı ile tütün, alkol, uyuşturucu madde, teknoloji, gibi çeşitli Bağımlılıklarla ilgili olarak, başta çocuklar ve Gençler olmak üzere toplumun genelinde farkındalığın arttırılması ve bu maddelerin kullanımının bilgi ve bilinçle önüne geçilmesini yaygınlaştırmak için düzenlediği basın toplantısında yeni yönetim ve Yeşilay’ın çalışmaları hakkında basın mensuplarına bilgiler verildi.

Kütahya Valisi Ali Çelik’in Katıldığı Toplantıda Yeni Yönetim Kurulunun Tanıtımı ve Yeşilay’ın yol haritası üzerinde bilgiler paylaşıldı. Kütahya Valisi Ali Çelik toplantıda yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

EN ÖNEMLİ SORUN ALANLARINDAN BİRİ DİJİTAL BAĞIMLILIKTIR

Kütahya Valisi Ali Çelik “Yeşilay 100 yılı aşan mazisiyle toplumumuzun milletimizin en önemli sosyal sorunlarından biriyle mücadele etmeyi üstlenmiş sivil topum kuruluşlarının başında geliyor. Onun son yılardaki değişimle birlikte üstlendiği vizyon ve misyon farklılaşmaya başladı. Yarı kamu kurumu niteliğindeki bir organizasyon yağısıyla bizlerin bir paydaşı haline geldi. Bağımlılıkla mücadele Yeşilay’ın kurgusunun faaliyet amacının en temel noktası, uyuşturucu alkol bağımlılığıyla mücadele sigarayla ve bugünün en önemli sorun alanlarından biri olan dijital bağımlılıklar mücadele ediyor. Sosyal medya bağımlılığı bunlardan birisi insanların bilgisayar ekranlarına telefon ekranlarına kitlenmiş olması ve insanların temel alanlarını oluşturmaya başladı” dedi.  

KÜTAHYA’NIN FARKLILIĞINI HİSSEDEBİLİYORSUNUZ

İlimizdeki Nuri Abi’nin önderliğinde Yeşilay çok ciddi bir mesafe kat etmiş diğer 81 ile nazaran bir fark atmış bir bütünü tek tek analiz ettiğinizde bu farkı görüyorsunuz. Kütahya’nın farklılığını hissedebiliyorsunuz. Şimdi yeni bir bayrak değişimi oldu hülya hocam ve onun ekibiyle beraber Nuri Abinin onursal başkanlığında Yeşilay çalışmalarının ivme kazanacağını düşünüyorum. Yeni yönetimin hayırlı olmasını diliyorum. İlimizde de tüm dünyayla farklı olmadan her türlü bağımlılıkla karşılaşmak mümkün. Bizler yöneticiler sivil toplum örgütleri ve basın mensupları aracılığıyla bağımlılıkla mücadeleye hep birlikte destek olacağız. Cephelerde siperleri sağlamlaştırmak çok önem arz ediyor çünkü saldırının boyutları her gün artıyor. Özellikle kimyasal uyuşturucuların üretilebilir hale gelmesi yaygınlaşması ve ucuzlaması tehdidi kat ve kat artıyor.

BU BAĞIMLILIKLARLA HEP BİRLİKTE MÜCADELE EDECEĞİZ

Kumar, uyuşturucu, alkol l bağımlılığı toplumun en temel yapısı olan aileyi de hızla bozuyor. Birçok sorunun temel nedeni Aileyi ve toplumsal dinamikleri güçlendirmek için bu bağımlılıklarla hep birlikte mücadele edeceğiz. Basın mensuplarından Fulya Topçuoğlu ve ekibine destek olmalarını isteyen Vali Çelik çünkü bu bireysel yürütülecek bir tek kurum tarafından yürütülecek bir mücadele değil. Toplumun her kesiminin ve tüm paydaşların bu konuda taşın altına elini koyması zorunluluğu var. Biz de elimizden geleni yapacağız.

81 İLDE YEDAM’LARIN ALTYAPISI OLUŞTURULDU

Bağımlılıkla mücadelede aşamalar var. Bunlardan biri öngörme ve engelleme aşaması bağımlı olduktan sonra rehabilitasyon aşaması onun ikinci aşamasını oluşturuyor. Rehabilitasyon aşamasında Amatemler Sağlık Bakanlığı tarafından organze edilirken yeni bir usul olarak YEDAM’lar gündeme geldi.  81 ilde YEDAM’ların altyapısı oluşturuldu. Bu Türkiye için yeni bir model. Birçok ülkenin bağımlılıkla mücadelesinin analiz edilmesiyle ortaya çıkmış bir hareket şaması var. Bu büyük bir başarı, Kadına şiddet olgusunun altında bağımlılık hikayesi oluğunu gördüğümüz anda vefa Psikiyatri Merkezine aynı zamanda YEDAM’a yönlendiriyoruz. Arkadaşlarımız gece çevrimiçi bile mücadeleyi devam ettiriyorlar.

YEDAM’IN TANINIRLIĞI DA ÇOK ÖNEMLİ

Yeşilay Kütahya Şube Başkanı Prof. Dr. Fulya Topçuoğlu Bu toplantı sizlerle önem kazanacak çünkü farkında lığın artması için Yeşilay’ın faaliyetlerinin görünür olması çok önemli. Paydaşlarımız çok ciddi projeler başlatacağız ve geliştireceğiz YEDAM’ın tanınırlığı da çok önemli. Ücretsiz danışmanlığın bilinmesi için. Sayın valimiz bize çok destek oluyor. Onun burada olması bizim için büyük bir şans. Yönetimi Nuri Başkanımızdan devraldık ama o bizim yine yanımızda destek olacak” dedi.

HEP BİRLİKTE O ÇITAYI YÜKSELTECEĞİZ

Yeşilay Başkan Yardımcısı Ercan Şirin: Gençlik Merkezi Müdürü olarak görev yaptığınız belirten Şirin daha çok gençlere kadınlara ulaşmayı diğer sivil topum kuruluşlarıyla iş birliği halinde güzel projelere imza atacaklarını duyurdu. Nuri Çetin ve yönetiminin çıtayı yükseklere koyduğunu biz de hep birlikte o çıtayı yükselteceğiz.

ESNAFLARIMIZ YEŞİLAY ELÇİLERİ OLUYOR

Yeşilay Kütahya Şube Başkanı Fulya Topçuoğlu “Aslında devam eden projelerimiz var. Yetişkin eğitimi, üniversite öğrencilerinin geliştirdiği akran eğitimi projemiz var. Hali hazırda 5 gönüllü öğrencimiz seçilip eğitim alıyorlar ve aldıkları eğitimi akranlarıyla paylaşıyorlar. Üniversitede Yeşilay Topluğumuz var. Danışmanlığını Dekan İrfan Terzi yapıyor. Eski ahilik teşkilatını devam ettiren Yeşilay elçileri projemiz var. Esnaflarımızla birlikte çalışıyoruz. Esnaflarımız Yeşilay elçileri oluyor ve bağımlılığın yüksek olduğu bölgelerde farkındalık çalışması yürütüyorlar. İlk ve ortaokullara hitap eden benim kulübüm Yeşilay. Öğrencilere eğitim veriyoruz. Yeni yönetim olarak farklı projelerde geliştirmek istiyoruz. Bunlardan biri Çocuk Korosu kurmak. Önümüzdeki aylarda başlayacağız gönüllü öğretmenlerimiz hazır, yetişkin korosu kurmayı düşünüyoruz. Gençlik Merkezimizle ortak tiyatro ekibimiz var. Yeşilay adına bir oyun çıkarmayı düşünüyoruz. Yeni işler yapmak için hazırız. Bağımlılıkla mücadelede kültürel faaliyetler kadar sportif faaliyetler de çok önemli bu sebeple Yeşilay sporumuzu sadece futbol temelinde değil bireysel sporlar anlamında da birçok etkinliği planlıyoruz. Birlikte çok çalışacağız. Kadın meclisimiz ve gençlik meclisimiz oluşturuldu dedi.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
ARŞİV