banner88

banner90

09 Mayıs 2021 Pazar

İLAÇ SATIN ALINACAKTIR

KADIN CİNAYETLERİ YÜZDE 21 AZALDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un koordinasyonunda, 81 ilde eş zamanlı düzenlenen Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme Toplantısı Kütahya’da Vali Ali Çelik’in başkanlığında yapıldı.

12 Nisan 2021 Pazartesi 10:05
KADIN CİNAYETLERİ YÜZDE 21 AZALDI
 
KADIN CİNAYETLERİ YÜZDE 21 AZALDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un koordinasyonunda, 81 ilde eş zamanlı düzenlenen Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme Toplantısı Kütahya’da Vali Ali Çelik’in başkanlığında yapıldı.

Bakan Soylu ve Bakan Selçuk’un video konferans sistemiyle bağlandığı toplantıya; Vali Yardımcısı Mustafa Güney, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Kırbaç, İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Fatma Uz, İl Sağlık Müdürü Mehmet Erşan, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit ile Kütahya Barosu temsilcisi Eda Eğmir Yüceer katıldı.

“TÜRKİYE HER ALANDA BAŞARILI ADIMLAR ATIYOR”

Türkiye'nin 21. yüzyılın başında öncelikle altyapı ve trafik konusunda çalışmalar yaptığını belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'nin can kayıplarını ve terör örgütlerine katılımı azalttığını söyledi. Bakan Soylu, 15 Temmuz'dan sonra tüm güvenlik stratejisini değiştiren Türkiye'nin, güvenlik, dış politika, demokrasi, vesayete karşı verdiği mücadelede elini attığı her meseleden olumlu netice aldığını belirtti.

“KADIN CİNAYETLERİ YÜZDE 21 AZALDI”

Kadın cinayetlerinin 2020 yılına oranla yüzde 21 azaldığını kaydeden Bakan Soylu, "Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın öncülüğünde hazırlanan ve Bakanlığımızın da dahil olduğu 75 maddelik 2020-2021 Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı çerçevesinde yapılan tüm çalışmalar sonucunda 2020 yılına oranla kadın cinayetlerinde yüzde 21 azalma sağlandı. 6284 sayılı Kanun kapsamında 2021 yılı ilk 3 ayda 55 bin 231 olay meydana gelmiş ve bir önceki yılın aynı dönemine göre olaylarda yüzde 8'lik bir düşüş elde edilmiştir. 2021 yılı ilk 3 ayda 18 bin 37 şiddet mağduruna 17 bin 121 koruyucu tedbir, şiddet uygulayan 53 bin 447 kişiye yönelik 159 bin 9 önleyici tedbir kararı verilmiştir” dedi.

“121 VAKANIN AKTİF TAKİBİNİ YAPIYORUZ”

Bakan Soylu, 2019'da 40 bin 397 kolluk personeline, 2020'de ise 153 bin 428 kolluk personeline aile içi ve kadına karşı şiddetle mücadele eğitimi verildiğini ve eğitimlerin bu yıl içinde de devam ettiğini bildirerek, konuya risk analizi ve tahmini konusunda bilimsel yöntemlerle yaklaştıklarını söyledi. Bu konuda kayıt ve risk değerlendirme formunun güncellenmesiyle ilgili yeni bir form hazırlandığını hatırlatan Bakan Soylu, "Yeni kurulan elektronik kelepçe izleme merkezinde 1000 elektronik kelepçeyi aynı anda yani 1000 vakayı aynı anda izleyebilme kabiliyetine ulaştık. 25 Ocak tarihinde 81 ilimizde kelepçe izlemesi yapabilecek şekilde devreye aldık. Şu an 121 vakanın takibi aktif olarak bu merkezde yapılmaktadır. İnşallah bu sayı kapasitemiz ölçüsünde izleme, değerlendirmemizi devam ettirme gayretindeyiz" ifadelerini kullandı.

“KADES HEDEFİ 5 MİLYON”

KADES uygulamasında 1 milyon hedefini yakaladıklarını kaydeden Bakan Soylu, "2018 yılından bu güne kadar 1 milyon 966 bin 675 kişi tarafından indirilen ve 109 bin 563 kadının ihbarda bulunduğu KADES uygulamamızla beraber kolluk kuvvetlerimiz 56 bin 788 akıllı ihbara 5 dakika içerisinde müdahale ederek birçok şiddet olayını engellemiştir. KADES hedefimiz 1 milyondu bunu geçtik, neredeyse ikiye katladık, şimdi 2 milyondayız. Arkadaşlarımıza 5 milyon hedefi koyduk. 5 milyon kadınımızın cep telefonunda bu uygulama olması için çalışıyoruz" diye konuştu.

“KOLLUK GÜÇLERİNE HABER VERSİNLER”

Mülkü idare amirleri ve kolluk amirlerinin kanun kapsamındaki yetki ve sorumluluklarını kullanmaktan çekinmemesi ve özellikle kolluk amirlerinin, gecikmesinde sakınca bulunan hallerdeki yetkilerini mutlaka kullanarak önleyici tedbirleri alıp sıkı takip yapması gerektiğinin altını çizen Bakan Soylu, olay bilgisi arttıkça başarı grafiği, kararlardaki isabet oranı ve kurtarılan can sayısının mutlaka artacağını dile getirdi.

Bakan Soylu bilhassa kelepçe konusunda karar sayısının mutlaka artırılması, ilgili birimlerin süreçlere dahil edilmesi ve vakaların dikkatli şekilde izlenmesi gerektiğini ifade ederek şunları söyledi:

"Tedbir vakalarıyla ilgili de başka bir değerlendirmem var. Tedbir vakası verildi. Hadi biz elektronik kelepçeyi takip ediyoruz ama elektronik kelepçeyi takip etmediğimiz durumlarda şu vakalarla karşılaşıyoruz. Eşler arasında uyumun ve tekrar bir arada olmanın arzusu ve tesisinin isteğiyle birlikte bazen evlerde bir araya geliniyor. İşte maalesef olaylara baktığımızda iyi niyetle, özellikle kadınların iyi niyetiyle, erkeklerin bu konuda hakikaten samimi bildirimlerde bulunmasından hemen sonra birçok meselede ve vakada maalesef bunun acı sonuçlarını görüyoruz. Peki biz sizden ne istiyoruz? Her tedbir, özellikle tedbir vakasında ve her olayda, yani ayrışma olduktan ve uzaklaştırma verildikten, tedbir alındıktan sonra özellikle mağdurları yani kadınları arayıp eğer böyle bir ilgi kurulacaksa, bunu çok arzu ediyorlarsa kolluk güçlerine haber versinler. Biz mahallin yanında ve yakınında olalım, bu büyük bir caydırıcılık tesis edecektir."

Tedbir vakalarıyla ilgili iyi uygulama örnekleri bulunduğunu aktaran Bakan Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığının konuyla ilgili iç genelgeleri birimlerine ilettiğini bildirdi.

BAKAN SELÇUK: FARKINDALIK EĞİTİMLERİNDE 2 MİLYON KİŞİYE ULAŞTIK

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise farkındalık eğitimlerinin şiddetle mücadelede çok önemli olduğunu belirterek, şu ana kadar farkındalık eğitimleriyle 2 milyon kişiye ulaştıklarını söyledi.

 

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV