banner120

banner117

banner107

24 Haziran 2021 Perşembe

1 MİLYONUNCU AŞI KÜTAHYADA YAPILDI

MEMLEKETİMİ HER DALDA TANITMAK BENİM İÇİN BÜYÜK GURUR

Her alanda Kütahya’nın adını duyuran Kültür ve Turizm Bakanlığı Çini Sanatçısı Nida Olçar Nevşehir’de gerçekleştirilen 6. Uluslararası Turizm Filmleri Festivali’nde teşekkür plaketi ile ödüllendirildi.

08 Haziran 2021 Salı 09:45
 MEMLEKETİMİ HER DALDA TANITMAK BENİM İÇİN BÜYÜK GURUR
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı Çini Sanatçısı Nida Olçar

MEMLEKETİMİ HER DALDA TANITMAK BENİM İÇİN BÜYÜK GURUR

Her alanda Kütahya’nın adını duyuran Kültür ve Turizm Bakanlığı Çini Sanatçısı Nida Olçar Nevşehir’de gerçekleştirilen 6. Uluslararası Turizm Filmleri Festivali’nde teşekkür plaketi ile ödüllendirildi.

 

Nevşehir'de gerçekleştirilen 6. Uluslararası Turizm Filmleri Festivali,
ödül töreni ile sona erdi.

 Festival Başkanı Can Saraçoğlu tarafından Çini Sanatçısı Nida Olçar ‘ a teşekkür plaketi takdim edildi. Törende, Grand Prix Ödülü, Litvanya'dan katılım sağlayan Inga Valentoniene'in "Vilnius: Amazing wherever you think it is" filmine verildi

BÜYÜK ÖDÜL’DE OLÇAR İMZASI

Gün içerisinde yurt dışından gelen yabancı yönetmen ve yabancı misafirler Nida Olçar ın Kapadokya da bulunan atölyesini ziyaret ederek ortak bir Çini esere imza attılar. Bu eser önümüzdeki yıl film festivalinde büyük ödül olarak takdim edilecek. Memleketimi her dalda  tanıtmak benim için büyük gurur diyen Çini Sanatçısı Olçar, Can Saraçoğlu ve Kültür Bakanlığımızı  bu muhteşem organizasyon için kutluyorum dedi.

ÜST DÜZEY İSİMLERİ AĞIRLADI

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Özlem Zengin , Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Saadet Özel , Cumhurbaşkanlığı danışmanı Tubanur Sönmez Kapadokya Sıtkı sanat galerisini ziyaret ettikten sonra gala programında Nida Olçar a eşlik ettiler

75 ÜLKEDEN YAKLAŞIK 450 FİLMİ DEĞERLENDİRİLDİ

Kültür ve Turizm Bakanlığının katkıları, Nevşehir Valiliği ve Nevşehir Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen festivalin son günü Paşabağı'nda peribacaları arasında renkli görüntülere sahne olan tören ile devam etti. Programda açılış konuşması yapan Festival Başkanı Can Saraçoğlu, Kapadokya'daki ilk film festivali olması özelliğine sahip etkinlikte, jürinin 75 ülkeden yaklaşık 450 filmi değerlendirdiğini belirtti. Saraçoğlu, çeşitli ülkelerden konukların ağırlandığı festival ile ülke ve bölge turizmine olumlu katkılar sağlamayı amaçladıklarını ifade etti.

BU İSTEK TURİZM VİDEOLARI İLE CANLANDI

Uluslararası CIFFT Federasyonu Başkanı Alexander Kammel ise konuşmasında, “Dünya turizm organizasyonlarının Avrupa’daki raporlarına göre turizm yüzde 80 oranında azalmış ve evimizde oturuyoruz. Ancak içimizdeki seyahat etme isteği her zaman yerinde duruyordu. Bu istek turizm videoları ile canlandı" diye konuştu.

EV SAHİPLİĞİ YAPMAKTAN GURUR DUYDUM

Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran’da dünyada turizmin incisi olan, turizm denilince akla ilk gelen yerlerden biri olan Kapadokya’nın Uluslararası Turizm Filmleri Festivali’ne ev sahipliği yapmasından dolayı gurur duyduklarını söyledi. Savran, “Bizlere böyle bir tanıtım fırsatı verdiği için festival komitesine şehrimiz adına teşekkür ediyorum. Şehrimizi ve bölgemizi tüm dünyaya en iyi şekilde tanıtmak için bizler bundan sonrada milletvekillerimiz, valiliğimiz, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve turizmcilerimiz ile hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz” dedi. 

SİNEMA SEKTÖRÜNÜN SORUMLULUĞU BÜYÜKTÜR

Bölgedeki turizm zenginliklerinin insanlığa duyurulmasında sinema sektörünün önemli bir kanal olduğunu kaydeden Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel ise şunları belirtti: "Sinema sektörünün rolü yadsınamaz bir gerçektir. Ülkemizin sosyal ve siyasal yapısının doğru şekilde aktarılmasında, tarihinin, doğal güzellikleri ve zengin kültürünün ve bu topraklarda yaşayan önemli şahsiyetlerinin anlatılmasında sinema sektörünün sorumluluğu büyüktür. Bölgemizde geçmişten günümüze çok sayıda, dizi, film ve reklam filmi çekilmiştir. Ve bu filmlerin hikayesini Kapadokya’da aramak isteyen izleyiciler bölgemize akın etmişlerdi. İnsanlar üzerinde bu denli büyük etkiler bırakan sinema sektörü Kapadokya’nın daha geniş kitlelere tanıtımına katkı sunmuştur."

FESTİVALİN, BÖYLESİNE ANLAMLI BİR YERDE DÜZENLENMESİ ÇOK KIYMETLİ

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan da Uluslararası Turizm Filmleri Festivali'nin Kapadokya’nın masalları andıran coğrafyasına çok yakıştığını dile getirdi. Turizm alanlarının tanıtımında sinemanın önemli bir yeri olduğunu kaydeden Demircan, "Kültür hikayelerdir. Hikayeleri aktarmak için önce kitap vardı, sonra tiyatroya döndü. Yedinci sanat olarak sinema kültürümüz, duygu, düşünce ve hayat tarzımızı aktarmanın en etkili mecrasıdır. O halde kültür, tabiat ve mekanlarımızı aktarmanın başka bir yolu yok. O halde filmsiz ve sinemasız bir kültür de turizmde olamaz. Festivalin, böylesine anlamlı bir yerde düzenlenmesi çok kıymetli." dedi. Konuşmaların ardından belgesel, seyahat, turizm hizmetleri, kültür turizmi, inanç turizmi, etkinlik turizmi, şehir, gastronomi kategorileri ve jüri özel ödülleri sahiplerini buldu.

ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLEN FİLMLER

Ödül alan filmlerin izlenerek ödüllerin takdim edildiği programda, "The Great Way", "Two Deaf Travellers", "Sailor's Beach Club", "Novruz Holiday", "Valencia, destination of the holy grail", "Heart and Soul", "Jane Meets Madrid", "Vienna Sleeping Beauty", "Hang out in Lima", "Wine Tales", "Klagenfurt", "Kitzbühel 365", "Doğu'yu keşfet", "Isle-Isolate Life", "Terres de l’Ebre", "Alentejo-Come Alive", "Carinthia - It's my life", "Extremadura", "The Algarve looks good on you", "Lithuania. Discover Colours", "Vilnius: Amazing wherever you think it is" adlı filmler ödüle layık görüldü. Derece elde eden yapımların yönetmen ve temsilcilerine ödülleri Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özlem Zengin, AK Parti Nevşehir Milletvekili Yücel Menekşe, CHP Milletvekili Faruk Sarıaslan, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın yanı sıra protokol üyeleri tarafından takdim edildi.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
ARŞİV