banner162

banner148

banner147

23 Ekim 2021 Cumartesi

PERSONEL HİZMETİ ALINACAKTIR

MİLLİ EĞİTİMİN ŞOV YAPMAK YERİNE OKULLARI YENİLEMESİ GEREKİYORDU

Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gençlere yönelik açıkladığı 6 maddelik vaatleri, İYİ Parti’nin bu vaatlere olan tepkisini ve ilimizdeki yüz yüze eğitimin başlaması ile okulların durumlarını ayrıca 98. Kuruluş yıldönümüne ilişkin gazetemize değerlendirmelerde bulundu. İl Başkanı Şahbaz “ İYİ Parti ile bir sıkıntımız yok” ifadelerine yer verdi.

10 Eylül 2021 Cuma 13:08
MİLLİ EĞİTİMİN ŞOV YAPMAK YERİNE OKULLARI YENİLEMESİ GEREKİYORDU
 
Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz

MİLLİ EĞİTİMİN ŞOV YAPMAK YERİNE OKULLARI YENİLEMESİ GEREKİYORDU

Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gençlere yönelik açıkladığı 6 maddelik vaatleri, İYİ Parti’nin bu vaatlere olan tepkisini ve ilimizdeki yüz yüze eğitimin başlaması ile okulların durumlarını ayrıca 98. Kuruluş yıldönümüne ilişkin gazetemize değerlendirmelerde bulundu. İl Başkanı Şahbaz “ İYİ Parti ile bir sıkıntımız yok” ifadelerine yer verdi.

Kütahya Vizyon Gazetesine önemli açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz ilimizin eğitim sürecini, İYİ parti ile diyalog çerçevesince hareket ettiklerini ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun gençlere yönelik 6 maddelik vaatlerini değerlendirdi.

BİZ İLK 6 AYDA BU KYK BORÇLARININ FAİZLERİNİ SİLECEĞİZ

Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz “İktidara geldiğimiz ilk 6 ayda genel Başkanımızın gençleri ön planda tutarak verdiği vaatleri oldu. KYK’lardan çok sayıda öğrenim kredisi alan öğrencilerimizin borcu var.  Bunlara da halen faiz uygulanmakta, tabi şimdi okulu bitiren gencimiz iş bulamıyor ve iş bulması yıllar sürüyor. Buda öğrenciler açısından çok büyük bir mağduriyet oluşturuyor. Biz ilk 6 ayda bu KYK borçlarının faizlerini sileceğiz. Devletten büyük ihaleler alan şirketlerin devlete olan borçları vergi borçları sıfırlanıyor. Bunlar milyon dolarlarla ifade edilen miktarlar, biz onların yerine gençlerimizin öğrenim için almak zorunda kalan kredilerin faizlerini sıfırlıyoruz. Buna göre Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu vaatleri arasında 1-Gençlerin ilk cep telefonu ve oyun konsülü alımlarında ÖT sıfırlanacak. İlk internet aboneliğinde vergi alınmayacak, indirimli paketlere ulaşmaları sağlanacak. 2-KYK öğrenim kredisi bursları sıfır faizle yapılandırılacak. Faizsiz ve taksitli geri ödeme süreci işe başladıktan sonra uygulama koyulacak 4-Aile destek sigortasından yararlanan ailelerin çocuklarına kamuya personel alımlarında pozitif ayrımcılık yapılacak. Mülakat kaldırılacak, zorunlu hallerde kamera kaydıyla mülakat olacak. Torpile kökten son verilecek. Yerel yönetimler dâhil kamuda ilana çıkılan her pozisyon için şeffaf kurallar uygulanacak. 5-Gençlerden pasaport ya da yurt dışına çıkış harcı alınmayacak. 6-Gençlerin alacağı ilk sıfır otomobilde ÖTV sıfırlanacak dedi.

SINIF MEVCUTLARI 35-40’LARA ÇIKTI

Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz “Kütahya’da da çok ciddi problemler var. Bunları daha önce de Kütahya’nın gündemine getirmiştik. Son dönemde yaklaşık 29 tane okul için yıkım kararı alındı. Yıkılan okullarımızın öğrencileri de diğer okullara gönderildi 2’li eğitim yapılmak zorunda kalıyor. Sınıf mevcutları da arttı. 35-40’a kadar sınıf mevcutları çıktı. Tabi pandemi döneminde sınıf mevcutlarının azaltılması, havalandırma, metrekareye düşen kapalı ortam özellikle metrekareye düşen insan sayısının azaltılması gerekirken önlem olarak, Kütahya’da yapılan bu plansız uygulamalar Milli Eğitimdeki plansız yapılan uygulamalar la gençlerimiz ve aileleri çok fazla sıkıntıyla karşı karşıya kaldılar” dedi..

MİLLİ EĞİTİMİN ŞOV YAPMAK YERİNE OKULLARIN YENİLENMESİ GEREKİYORDU

İl genelinde yaklaşık 24 bin civarında aile ve çocuk etkilendi. Okul yıkıldığı için uzağa gitmek zorunda bırakılan aileler ekstradan servis ücreti ödemeye mahkûm edildi. Bunlar mağdur oldu. Çocukları da kalabalık sınıflarda eğitim almak zorunda kaldığı için eğitim kalitesi düştü. Bunlar akılcı bir planlamanın olmadığını gösteriyor. Bu dönemde Milli Eğitimin şov yapmak yerine planlı bir şekilde bu okulların yenilenmesi için alt yapı oluşturması gerekiyordu. Bu çocuklar bizim geleceğimiz, zaten 2 yıldır pandemi nedeniyle çocuklar okula gidemediler. Eğitimleri aksadı. Şimdi bu okulların 2 yıl içerisinde yenilenecek diyerek okullar boşaltıldı. Ama şu süreçte yenilenip te taşınan okul yok denilecek kadar az ve devlette işlerin ne kadar yavaş yürüdüğünü de biliyoruz. Bundan sonra ki süreçte bir 3 yıl daha bu şekilde kaybedilmesi endişesi taşıyoruz.

SARAY ŞEKLİNDE YAPILAN KAMU BİNALARI GEREKİRSE BOŞALTILSIN

Biz ana muhalefet partisi Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu okulların biran önce tamamlanmasını ve saray şeklinde yapılan kamu binalarının gerekirse boşaltılıp çocuklarımız için kullanılarak onların eğitiminin desteklenmesini istiyoruz. Bu sorunun biran önce devletin tüm imkânları seferber edilerek çözülmesini talep ediyoruz.

İYİ PARTİ İLE BİR SIKINTIMIZ YOK

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun gençlere yönelik yaptığı 6 maddelik vaatlerine İYİ Parti’den gelen “ Bize sorulmalıydı” açıklamasına ilişkin yönelttiğimiz soru üzerine İYİ Parti ile Kütahya’da her hangi bir sıkıntımız yok diyen Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz konuşmasına şöyle devam etti. Biz Kütahya’da millet ittifakının bileşenleri olarak İYİ Parti ile diyalog içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tabi siyasette sorunların çözümü için esas olan diyalogdur. Bizde bunu Kütahya’da gerçekleştirdiğimize inanıyorum ben gerek il örgütlerimiz gerek ilçe örgütlerimiz İYİ Parti ile diyalog içerisinde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Herhangi bir sıkıntımız yok. İki siyasi parti tabi ki belli konularda farklı düşüneceklerdir. Farklı çözüm planları da sunacaklardır. Bunlar çok doğal, sonuçta diyalogla bir orta yol bulunarak çözüm oluşturulacaktır. Ben İYİ Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi arasında her hangi bir problem olduğunu düşünmüyorum. Ne Kütahya bazında yerel örgütlerimizde ne de genel merkez bazında sıkıntı olduğunu düşünmüyorum” dedi.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ BARINMA ANLAMINDA SIKINTI YAŞIYORLAR

Pandemi döneminde uzun bir süre Üniversite öğrencileri Kütahya’dan uzak kaldılar. Şimdi buraya geldiklerinde evlerini boşalttıkları için ve yurtlarında da pandemi ortamında sıkıntı olduğu için barınma anlamında sıkıntı yaşıyorlar. Biz gençlerimize destek olmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bizim Kütahya’ya gelen üniversite gençlerimiz bizlerin misafiri aynı zamanda Kütahya’nın dünya ya açılan kapısı bu gençlerimiz burada eğitim aldıktan sonra bütün Türkiye’ye yayılıyorlar. Her gittiğiniz yerde ben Kütahya’da okudum. Eğitimi mi orada tamamladım. Diye karşınıza çıkıyor.  Onun için gençlerimiz bizim kıymetlimiz, kendilerine Cumhuriyet Halk Partisi olarak hoş geldiniz diyoruz. Kütahyalı hemşerilerimiz inde bunun bilincinde olduğunu biliyoruz. Bu önümüzdeki süreçte güzel bir eğitim yılı almalarını temenni ediyoruz dedi.

PARTİMİZİN 98. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN

Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz “Cumhuriyet Halk Partisi, ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde 9 Eylül 1923’te “Halk Fırkası” adıyla kurulmuştur.Cumhuriyet Halk Partisi, kurucusu ve ilk Genel Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde ulusal bağımsızlığı kazanan, Cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran, hilafete son veren ve egemenliği saraydan alarak kayıtsız şartsız millete teslim eden partidir. Cumhuriyet Halk Partisi kuruluşundan itibaren Türkiye Cumhuriyeti’nin her alanda modern devlet olarak yapılanması, çok partili rejime geçiş, demokrasi, temel hak ve özgürlüklerin gelişmesi ve sosyal devletin mimarı, Cumhuriyetin, Atatürk İlke ve Devrimlerinin teminatı olarak 98  yıldır dimdik ayaktadır. Şaibeli, mühürsüz oylarla geçirilen anayasa değişikliği ile ülkemizin demokrasisi yok  ilmeye, partimiz ve ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından kayıtsız şartsız  illetimize verilmiş olan egemenlik, tekrar saraya, hanedanlığa teslim edilmek istenmektedir. Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhuriyetimizin 2. Yüzyılında ülkemizi demokrasi ile taçlandıracak, demokratik, laik, sosyal hukuk devletini yeniden kuracaktır. İlkelerimiz ışında 98 yılımızı tamamlayıp 99. Yılımıza adım atarken başta ülkemizin ve partimizin kurucusu Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bugün hayatta olmayan tüm şehitlerimiz ve gazilerimizin, demokratik, laik, sosyal hukuk devleti olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunda ve bugüne dek yaşamasında emeği geçen ve bugün hayatta olmayan büyüklerimizin, yol arkadaşlarımızın aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz dedi.

 

 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
ARŞİV