banner169

banner148

banner147

04 Aralık 2021 Cumartesi

YENİ CADDELER AÇILACAK

UCLG TOPLANTISI İÇİN YAYGARAYI BASACAKTIK

Kütahya Katılımcı Kadınlar Kooperatifi Başkanı Cemile Gül bir basın toplantısı düzenleyerek Kütahya Katılımcı Kadınlar Kooperatifi’nin kuruluş amacını ve Kütahya’daki faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.

20 Ekim 2021 Çarşamba 16:33
UCLG TOPLANTISI İÇİN YAYGARAYI BASACAKTIK
 

 


Kütahya Katılımcı Kadınlar Kooperatifi Başkanı Cemile Gül

UCLG TOPLANTISI İÇİN YAYGARAYI BASACAKTIK

Kütahya Katılımcı Kadınlar Kooperatifi Başkanı Cemile Gül bir basın toplantısı düzenleyerek Kütahya Katılımcı Kadınlar Kooperatifi’nin kuruluş amacını ve Kütahya’daki faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.

 

Kütahya Katılımcı Kadınlar kooperatifi Başkanı Cemile Gül basın mensuplarına yaptığı açıklamasın da şu ifadelere yer verdi. “Ben Kütahya sevdalısı biriyim ve el sanatları için yıllardır çaba gösteriyorum. Olması gereken bütün alt yapıyı el sanatlarında tamamlayıp çok güzel faaliyetler yapıp Kütahya’mızı 15 yıl boyunca El Sanatlarında nakış yarışmalarına katılıp, 15 yıl Türkiye birincilikleri aldım. Hiçbir zaman bayrağımızı Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenliği dönemimde de hiçbir il’i öne geçirmedim.

98 ALTINI KÜTAHYA’YA KAZNDIRDIM

15 yıl Türkiye birincisi oldum. Şuanda Milli Eğitim Bakanlığında 99 tane takdir ve teşekkürle emekli olan Türkiye çapında tek öğretmenim. 101 Altın yarışması yapıldığında yarışmaya katıldım ve 98 altını Kütahya’ya kazandırdım. El sanatlarında çok yol aldığımızı hissediyorum. Kütahya denilince artık Türkiye’nin çok yerinde hatta Dünya’nın çoğu yerinde Kütahya’nın el sanatları olduğu insanların beynine kazandığını düşünüyorum. Çabalarımız sonucunda el sanatlarında güzel işler yaptık. İyi bir örnek model olduğumu düşünüyorum. Benim yanımda çalışan öğrencim olan 17 tane işyerinin de Kütahya’da el sanatları dalında hizmet vermesi dolayısıyla onların yanında da üç-beş insanın çalıştığını düşünürseniz Kütahya’da en azından bin tane kadın el sanatlarında hizmet veriyor.

VERDİĞİM HİZMETLERDEN ÇOK MUTLU DEĞİLİM

Kütahya Katılımcı Kadınlar Kooperatifi Başkanı Cemile Gül “Verdiğim hizmetlerden çok mutlu değilim takdir edilmediği noktasında tereddütlerim vardı. Bütün STK’ larda faaliyetlerde bulunmaya çalışırım. Fakat bunların bile çok yeterli olmadığını düşündüm. En son Kütahya’mızın UNESCO’ ya girmesi benim için çok önemliydi. Kalkınma ajansı ve vali beylerin ortaklaşa kurduğumuz grup ile UNESCO’nun bir kerede Kütahya’mızın kabul edilmesi çok önemli bir girişimdi” dedi.

UNESCO’YA KÜTAHYA’MIZ ÇİNİCİLİK OLARAK DEĞİL EL SANATLARI OLARAK GİRMİŞTİ

UNESCO’ya Kütahya’mız çinicilik olarak değil El sanatları olarak girmişti. Çinicilik iyi yerlere gelmeliydi, el sanatları iyi yerlere gelmeliydi. Çünkü Osmanlı döneminde yapılan nakışlar, desenler, çizgiler, işlemeler çini ile birlikte yapılmış. Çinideki desen nakışta da kullanılmış, nakışta ki desenler çinide de kullanılmış. Bunlar Osmanlı döneminde sarayları süslemiş. Biz Kütahyalı olarak lütfen bu nu es geçmeyelim. Çok önemli Osmanlı döneminde sarayları süsleyen Kütahya saraylara çiniler yapan Kütahya sonradan geri geri giderek bu hale düşmemeliydi.

KÜTAHYALIYA ŞİKÂYET EDİYORUM

Bütün Kütahyalı kadınların ve Kütahya’nın sesi olmayı üstlenmiş durumdayız. Üstlenen kadınlarımızda şuan yönetimde olan Belediyemizin Kent Konseyi olan kadınlarımızın ve başkanımızın projesi olan ve bu proje UNESCO’ ya dâhil olan kooperatif kurulumudur. Bu kooperatifte şuan 30 ortağımız var. 30 ortağımızda Kütahya’nın ileri gelen Kütahya’nın sıkıntılarını bilen Kütahya’nın bir yerlere gitmesinin ihtiyaç olduğunu bilen ve artık hizmet etmeyen bürokratları, hizmet etmeyen istek ve taleplerimizi yerine getirmeyen Kütahya’nın kalkınması için bir şeyler olmayan insanları basın aracılığıyla Kütahyalıya şikâyet ediyorum.

YAYGARAYI BASACAKTIK

Geçen hafta belediyemizi Kütahya mızı 84 Ülke’nin belediye başkanları ve yardımcılarının geldiğini biliyoruz ne kadar önemli UNESCO’ ya girmek kadar önemli 84 Ülke’nin belediye başkanı ve Türkiye’den 35 şehrin belediye başkanı ve yardımcıları Kütahya’ya gelmesi bunu Kütahya olarak ta, belediye olarak ta, valilik olarak ta yaygarayı basacaktık.

HALİL İBRAHİM YILMAZ EL SANATLARI MERKEZİ’NİN VE CİVARININ ATIL DURUMDA OLDUĞUNU GÖRDÜK

Kütahya Katılımcı Kadınlar Kooperatifi Başkanı Cemile Gül “Kooperatifimizin açılımı da Kütahya Katılımcı Kadınlar kooperatifi Kütahyalı kadınların bir araya geldiği sorgulayacağı, üreteceği, Kütahya’nın el sanatlarını kültürümüzü Dünya’ya duyurmayı görev almış kadınların bulunduğu bir grup, ilk faaliyet olarak büyük bir çabayla belediye başkanımızın desteği ile Halil İbrahim Yılmaz El Sanatları Merkezi’nin ve civarının atıl durumda olduğunu gördük. Dedik ki bu Kütahya’mızın Eskişehir yolu üzerinde, Bursa yolu üzerinde yol çevresi üzerinde Belediye’ye Valiliğe ait olan bu yer niye boş kalıyor. Buranın probleminin çözülmesi gerekiyordu. Kütahyalıya buranın iade edilmesi gerekiyordu” dedi.  

ORANIN SANAT KÖYÜ OLMASI İÇİN ÇABA GÖSTERECEĞİZ

Kütahya Katılımcı Kadınlar Kooperatifi Başkanı Cemile Gül “Büyük bir çabayla orayı şuanda valiliğimizin tevazuu belediye başkanımızın çabasıyla şuan orası bu hafta inşallah imzalandıktan sonra Kütahyalı kadınların kooperatif kadınlarının üretim yaptığı el sanatların ürettiği aynı zamanda endemik bitkilerin yetiştirildiği aynı zamanda tekstil ürünlerinin üretildiği bir çininin yapıldığı çininin alt yapısının yapıldığı ve bunların yoldan geçen günde 80 bin 100 bin aracın geçtiği Eskişehir yolunda insanların durup mola vererek oranın sanat köyü olması için çaba göstereceğiz”dedi.

 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
ARŞİV