banner228

banner148

22 Mayıs 2022 Pazar

YENİ ROTALAR’DAN 19 MAYIS YÜRÜYÜŞÜ

Yeşilay Türkiye Liseler Arası Münazara Turnuvası Başlıyor

Yeşilay Kütahya Şube Başkanı Prof. Dr. Fulya Topçuoğlu Ünal “Bu sene ilk defa, Türkiye´nin dört bir yanından lise öğretmenleri ve liseli öğrencilerinin katılımı ile gerçekleştireceğimiz Parlamenter Sistem Münazara turnuvası başvuruları 11 Ocak 2022 tarihi itibariyle başladı” dedi.

18 Ocak 2022 Salı 10:35
Yeşilay Türkiye Liseler Arası Münazara Turnuvası Başlıyor
 

Yeşilay Türkiye Liseler Arası Münazara Turnuvası Başlıyor

Yeşilay Kütahya Şube Başkanı Prof. Dr. Fulya Topçuoğlu Ünal “Bu sene ilk defa, Türkiye´nin dört bir yanından lise öğretmenleri ve liseli öğrencilerinin katılımı ile  gerçekleştireceğimiz Parlamenter Sistem Münazara turnuvası başvuruları 11 Ocak 2022 tarihi itibariyle başladı” dedi.

Gençlerin bağımlılıklardan uzak, sağlıklı bir yaşam sürmeleri için Yeşilay´ın gençlerle sürekli ve birbirinden farklı içerikte projeler, çalışmalar yaptıklarını belirten Yeşilay Kütahya Şube Başkanı Prof. Dr. Fulya Topçuoğlu Ünal şunları ifade etti: “200 yıldır Harvard´dan Oxford´a, Sydney´den Moskova´ya dünyanın tüm büyük üniversitelerinde en entelektüel etkinlik olarak kabul gören, Bakanların Oyunu olarak nitelendirilen Parlamenter Sistem Münazara; Türkiye´de de köklü lise ve üniversiteler başta olmak üzere pek çok okulda olan ve büyük talep gören bir ikna oyunudur. Parlamenter münazara; öğrencilerin entelektüel bilgi ve birikimlerini besleyen, kendilerini topluluk önünde ifade edebilmelerini sağlayan ve hitabet yeteneklerinin gelişmesine katkı sağlayan bir sistemdir” dedi.

ÇİFT TARAFLI DÜŞÜNEBİLME BECERİLERİNİ ARTTIRMAYA DESTEK OLACAKTIR

Klasik Lise stili münazara yarışmalarından oldukça farklılık gösteren bu sistem öğrencilerin entelektüel birikimlerinin ve kendini ifade etme yeteneklerinin daha hızlı gelişmelerini sağlamaktadır. Bu farklardan ilki, Parlamenter Münazara Maçlarında konuların maçtan 15 dakika önce verilmesidir. Bu nedenle turnuvada yarışmacı olacak öğrencilerin düzenli olarak okumaları, eğitimlere katılmaları ve bilgi birikimlerini geliştirmeleri gerekir. Bununla beraber öğrencilerin konunun hangi tarafını savunacağı da (tez-antitez) turnuva sistemi tarafından atanır. Bu durum, öğrencilerin verilecek konular üzerinde çift taraflı düşünebilme becerilerini arttırmaya destek olacaktır.

18-19 HAZİRANDA TÜRKİYE FİNALİ OLACAK

 Çevrim içi olarak gerçekleşecek olan Turnuvada, il seçmeleri, eğitim kampları, bölge şampiyonaları ve son olarak 18-19 Haziranda Türkiye finali olacak. İlk aşamada münazara takımlarından sorumlu olacak öğretmenlerin katılım sağlayacağı münazara tanıtım etkinlikleri gerçekleştirilecek. Sonraki aşamada öğrenci takımları belirlenip eğitim kampları düzenlenecek. Eğitimlerin ardından bölge şampiyonaları ve Türkiye Münazara Şampiyonası finali ile şampiyon takımlar ve en iyi konuşmacılar belirlenerek ödüllendirilecek. Turnuvada öğrencilere münazara ve bağımlılıkla mücadele eğitimi verilerek öğrencilerin; entelektüel anlamda kendilerini geliştirmeleri, hitabet yeteneklerinin güçlenmesi, sağlıklı yaşam ve bağımlılıklarla ilgili farkındalık kazanmaları hedefleniyor. Başvurular Yeşilay Türkiye'nin İnternet sitesi üzerinden yapılacak.

 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV